mehmet_ertas_insaat
Ekonomi Manşet

AHMET SUCU ANISINA ERKEN HASAT

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Özgün Zeytincilik tarafından düzenlenen erken hasat zeytin sıkımına katıldı.

AHMET SUCU ANISINA ERKEN HASAT
kafkas_reklam yeliz

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Özgün Zeytincilik tarafından düzenlenen erken hasat zeytin sıkımına katıldı.

AHMET SUCU ANISINA ERKEN HASAT

“Ahmet Sucu Anı Defteri”ni imzalayarak duygularını aktaran Başkan Ergin,  “Zeytin hasat sezonunun Ayvalık’a ve Özgün ailesine bol bereket getirmesini diliyorum” dedi.

AHMET SUCU ANISINA ERKEN HASAT (8)Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Ayvalık zeytin ve zeytinyağının tanınmasında büyük emekleri bulunan geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan Ahmet Sucu’nun anısına özel bir zeytin hasadı yapıldı.

Merhum Ahmet Sucu’nun sahibi olduğu zeytinlikte Sucu Ailesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen yılın ilk zeytin hasat etkinliğinde; Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Cumhuriyet Başsavcısı Necati Kayaközü, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Melih Çakırca, Bunge Satın Alma Koordinatörü Mehmet Cavlı, Ayvalık Belediyesi meclis üyeleri Merih Arslan, Ali Jale, Özge Toygar, daire amirleri ve zeytin sektörü temsilcileri hazır bulundu.

Merhum Ahmet Sucu’nun bünyesindeki zeytin toplayıcılarına her sabah işe başlamadan önce kendi elleriyle yaptığı çorba geleneğinin de yaşatıldığı ve Ahmet Sucu adına bir zeytin fidesinin toprakla buluşturulduğu etkinlikte yapılan kahvaltının ardından katılımcılar sembolik zeytin hasadı yaptı.

AHMET SUCU ANISINA ERKEN HASAT (7)Katılımcıların sepetlere topladıkları zeytinler daha sonra fabrikaya götürülerek sıkıldı ve zeytinyağına dönüştürüldü.

Yapılan etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan merhum Ahmet Sucu’nun oğlu Özgün Zeytincilik Yönetim Kurulu Başkanı Halil Sucu, firmalarının 30 yaşında olduğunu belirterek, “Allah nasip ederse bu aile daha 40-50 yıl daha yaşayacak. Bugün düzenlediğimiz etkinlik bize babamızın bir mirasıydı. Bugün de bir milat olsun zeytin hasat yılına hep birlikte başlamış olalım. Ayvalık halkı, Ayvalık’taki ağabeylerim ve ablalarım bugün bizimle birlikte. Hepinize çok teşekkür ederim. Rahmetli babam her sabah zeytin tayfası işe çıkmadan önce onlara çorba dağıtırdı. Biz de bugün o çorbayı sizlerle paylaşmak istedik. Ardından da zeytin hasadı yapacağız. Zaten bu da biz Ayvalıklıların bir bereketidir.” dedi.

Etkinliğe katılan Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman zeytin hasadına mesai arkadaşlarıyla birlikte katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek,  “Ayvalıklı çiftçilerimizin bu heyecanına ve mutluluğuna bizlerde ortak olduk. Ben bu zeytin sezonunun tüm çiftçilerimiz hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Ayvalık’ta yeni zeytin sezonunun tüm çiftçi ve zeytin sektörüne bereketli olmasını dileyen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin de, “Yakın zamanda kaybettiğimiz Ayvalık’ın tanınmış zeytinyağı sanayicisi Ahmet Sucu’nun bıraktığı emaneti O’nun ailesi ve çocukları da inşallah daha yükseklere taşıyacaklardır. Yeni zeytin hasat sezonunun tüm üreticilerimiz için hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Zeytinin Ayvalık ekonomisi için çok önemli bir değer olduğuna işaret eden Başkan Ergin, “Ayvalık için turizmle beraber, zeytin ve zeytinyağı ilçemizin en önemli ürünümüzdür. Biz zeytin ve zeytinyağını, turizm ile birleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü zeytin kendi başına bir kültürdür” ifadelerini kullandı.

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın da yaptığı açıklamada, yeni zeytin hasat sezonunun tüm üretici ve zeytin sanayicileri için bereketli olmasını diledi.

AHMET SUCU ANISINA ERKEN HASAT (5)

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL