mehmet_ertas_insaat
Manşet Sağlık Yaşam

BURHANİYE BELEDİYE MECLİSİ SU KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Pelitköy ve kırsal mahallerimizdeki kanalizasyon hatlarının alıcı ortama deşarj edilmesi konusu, Çevre Sağlık Komisyonu ile Kırsal Alan Tarım Hayvancılık ve Balıkçılık Komisyonuna birlikte havale edilmişti.

BURHANİYE BELEDİYE MECLİSİ SU KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
kafkas_reklam yeliz

Burhaniye Belediye Meclisinin Eylül 2021 Meclis Toplantısında; Burhaniye sınırları içerisinde kanalizasyon hatlarından arıtma ile sonlanmayan Pelitköy ve kırsal mahallerimizdeki kanalizasyon hatlarının alıcı ortama deşarj edilmesi konusu, Çevre Sağlık Komisyonu ile Kırsal Alan Tarım Hayvancılık ve Balıkçılık Komisyonuna birlikte havale edilmişti.Burhaniye Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis toplantısında görüşülüp karara bağlanmak üzere tekrar gündeme geldi.

BURHANİYE BELEDİYE MECLİSİ SU KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ (2)

Çevre Sağlık Komisyonu ile Kırsal Alan Tarım Hayvancılık ve Balıkçılık Komisyonlarınca titiz ve özverili bir çalışma sonucunda hazırlanan 89 sayfalık “Deniz Ve Yüzeysel Su Kirliliği Sebepleri Ve Çözüm Raporu’nu” meclis toplantısında okuyan Çevre Sağlık komisyonu başkanı Tarık Erdil, saha çalışmaları, analiz çalışmaları, teknik yorumlar ve değerlendirmeleri vurguladı.

BURHANİYE BELEDİYE MECLİSİ SU KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ (3)

Kırsal Mahallelerde de kapsamlı incelemeler yaparak konuyu raporlaştıran komisyonlara, Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri ve Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü yetkilileri de destek oldu.

BURHANİYE BELEDİYE MECLİSİ SU KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ (4)

Raporda kapsamlı olarak ele alınan konuda tespit edilen konularda: Havran Çayı’nda kaçak deşarj-arıtma eksikliği ve çiftliklerin gübreyi direk deşarjı, Edremit Çayı bölgesinde arıtma tesisinin kapasiteyi aşması sebebiyle kaçak deşarjı ve çevresindeki işletmelerin atık sularının direk deşarjı, Edremit Çayı Deniz bağlantısının kirli suyun Burhaniye istikametine akacak şekilde değiştirilmesi, Burhaniye İlçesi sınırlarında bulunan 21 kırsal mahallenin evsel atık sularının kanalizasyon hatları ve doğrudan dereye deşarjı-2 mahallenin fosseptikte birikmesi, sadece 2 mahallenin kanalizasyon hattının arıtma ile sonlandığı , Pelitköy Merkez Mahallenin ise yıllardır atık suyunun Sülüklü Deresine arıtılmadan deşarj edildiği yapılan incelemeler ile anlaşılmış oldu.

BURHANİYE BELEDİYE MECLİSİ SU KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Sorunun çözümü için, işletmelerin ivedilikle atıksu yönetimini uygun şekilde yapmaları ve arıtma kapasitelerinin arttırılması, arıtma tesislerindeki makine ve ekipman ilavesi ile modernizasyonun yapılması gerekliliği vurgulandı.

T.C. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Devlet Su İşleri ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, hazırlanan rapor ivedilikle çözüme ulaşması için gönderilecek. Konuyla ilgili konuşan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Burhaniye hepimizin ama en çok da gençlerimizin-çocuklarımızın, onlara sürdürülebilir bir doğa bırakmamız gerekiyor. Mavi bayraklarıyla ünlü güzel Burhaniye’mizi korumak ve su kirliliğine biran evvel dur diyebilmek için tüm yetkili mercilere sesimizi duyurmak için hazırlanan bu kapsamlı raporda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

CEVRE_SAGLIK_KOMISYON_RAPORU_2021

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL