mehmet_ertas_insaat
Manşet Sağlık

MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME

Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkündür.

MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME
kafkas_reklam yeliz

Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkündür.

MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME

Meme kanserinde;

-Ailede meme kanseri öyküsü

-Doğum yapmamış ve 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapmış olmak

-Doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak

-12 yaşından önce adet (mens) görmeye başlamak

-Menapoza özellikle 55 yaşından sonra girmek

-Menapoz sonrası hormon tedavisi almak

-Yeterli fiziksel aktivite yapmamak

-Fazla kilolu olmak

-Alkol ve sigara kullanmak risk faktörleridir.

Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, sağlıklı kiloda olma kanser riskini azaltmaktadır. Özellikle 1,5-2 yıl emzirmenin anneyi meme kanserinden koruduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.

Meme kanserinde en sık rastlanan belirtisi kitlenin ele gelmesidir. Ağrı,  kaşıntı ve kızarıklık, meme ucunda çekilmeler, şekil değişikliği, portakal kabuğu görünümü, deride tahriş, tek taraflı akıntı, koltuk altında kitle gibi belirtiler olduğunda Aile Hekimine müracaat edilmelidir.

Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlenmesidir. Kendi kendine her ay yapılan meme muayenesi, doktor tarafından yapılan meme muayeneleri ve 2 yılda bir 40-69 yaş kadınlara çekilen mamografi önemlidir.

İlimizde kanser taramaları Aile Hekimleri, Kanser Erken Teşhis-Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Mobil Sağlık Tırında  ücretsiz  yürütülmektedir.

Uzm.Dr.Serkan Kadir KESKİN
İl Sağlık Müdürü

Paylaş
YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL