mehmet_ertas_insaat
Sağlık Sürmanşet

SAĞLIKLI HAYAT MERKEZLERİNDE VERİLEN FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ

Her yıl tüm dünyada ve ülkemizde 8 Eylül “Dünya Fizyoterapistler Günü” olarak kutlanmaktadır. Fizyoterapistler, sağlıklı bireylerde kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenleyen ve uygulayan, hastalık durumlarında ise, uzman hekimin yönlendirmesine bağlı olarak..

SAĞLIKLI HAYAT MERKEZLERİNDE VERİLEN FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ
kafkas_reklam yeliz

Her yıl tüm dünyada ve ülkemizde 8 Eylül “Dünya Fizyoterapistler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Fizyoterapistler, sağlıklı bireylerde kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenleyen ve uygulayan, hastalık durumlarında ise, uzman hekimin yönlendirmesine bağlı olarak hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirmesi amacıyla gerekli uygulamaları yapan meslek grubudur. Fiziksel inaktivitenin (hareketsizliğin) artmasıyla obezite, kardiyovasküler hastalıklar, Tip 2 diyabet ve kanser gibi hastalıkların görülme sıklığı artmıştır. Fizyoterapist kontrolünde düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite, hastalıkların önlenmesinde ve yaşam kalitesinin artmasında etkin rol oynamaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından, 2019 yılı itibariyle hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici hizmetleri yaygınlaştırmak; sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı özendirmek amacıyla ülke genelinde Sağlıklı Hayat Merkezleri faaliyete geçirilmiştir. Sağlıklı Hayat Merkezlerinde, beslenme, kronik hastalıklar ve fiziksel aktivite, kadın üreme sağlığı, kanser erken teşhis tarama ve eğitim, ruh sağlığı, çocuk ve ergen sağlığı, tütün ve madde bağımlılığı ve koruyucu ağız ve diş sağlığı danışmanlığı hizmetleri verilmektedir.

Fizyoterapistler hangi hizmetleri yürütür?

Sağlıklı bireylerde kişiye özel veya grup şeklinde fiziksel aktivite ve egzersiz programlarını hazırlamak ve uygulamak.

Kilo problemi olan bireylere yönelik diyetisyen iş birliğiyle fiziksel aktivite danışmanlığı yapmak.

Yaşlı, kadın, çocuk, engelli ve meslek mensupları gibi fiziksel aktivite konusunda risk taşıyan grupları uygun birimlere yönlendirmek ve uygun egzersiz programlarını düzenlemek ve takip etmek

Toplum temelli fiziksel aktiviteyi arttırmak ve toplumun sağlık okuryazarlığı konusunda bilinçlenmesi için eğitimler düzenlemek.

Aile Hekimliği tarafından yönlendirilen sağlıklı ve hasta bireylere yönelik egzersiz danışmanlığı yapmak gibi hizmetleri vermektedir.

Sağlıklı Hayat Merkezlerine kimler başvurabilir?

Kronik hastalığa (Diyabet, Hipertansiyon, KOAH) sahip bireyler, gebeler, yaşlı bireyler, kilo problemi olanlar (Obezite), riskli gelişim gösteren bebekler, omurga problemi (Skolyoz, Kifoz) olan bireyler, postür bozuklukları olanlar ve idrar kaçırma (Üriner İnkontinans) problemleri olanlar başvurabilirler.

Balıkesir İli Sağlıklı Hayat Merkezlerinde fizyoterapistler tarafından, bireysel fiziksel aktivite danışmanlığı, grup egzersizleri, halk eğitimleri yapılmaktadır. Sağlıklı Hayat Merkezlerinde sunulan hizmetlerden, aile hekimleri veya uzman hekimler tarafından yapılan yönlendirmeler ve bireysel başvurular yoluyla ücretsiz olarak yararlanılabilmektedir.

8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü vesilesiyle bir kez daha hatırlamış olduğumuz düzenli fiziksel aktivitenin, bir yaşam şekline dönüşmesi için siz de en yakınınızdaki Sağlıklı Hayat Merkezlerindeki fizyoterapiste başvurabilir ve tüm hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Uz.Dr. Serkan Kadir KESKİN

İl Sağlık Müdürü

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL