mehmet_ertas_insaat
Ekonomi Manşet Siyaset SonDakika

Türkiye’de Enerji Buhranı Yaşanıyor

Chp Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın “Ak Parti İktidarı Fedakarlık Değil Zam Yapıyor”

Türkiye’de Enerji Buhranı Yaşanıyor
kafkas_reklam yeliz

Chp Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın “Ak Parti İktidarı Fedakarlık Değil Zam Yapıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının son 3 yıldır vatandaşlara enerji buhranı yaşattığını söyledi. Ahmet Akın, “Türkiye’de gerçek anlamda bir ekonomik buhran var. Bu ekonomik buhranı bütün vatandaşlarımız hissediyor, yaşıyor. Bunun yanında da son üç yıldır yine vatandaşlarımızın yaşadığı bir enerji buhranıyla karşı karşıyayız. Peki, AK PARTİ ne yapıyor? İzliyor, seyrediyor; umursamıyor” dedi.

ahmet akın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 25 üzerine yaptığı konuşmasında AK parti iktidarının yanlış politikaları nedeniyle vatandaşların yaşadığı enerji buhranını rakamlarla anlattı. Kur artışlarının ÖTV üzerinden karşılandığı eşel mobil sisteminin 20 Mayıs 2021’de iflas ettiğini, ÖTV’ye de rekor zamlar yapıldığını benzin, motorin, LPG yüzde 189 oranında arttığını hatırlattı.  “Sözde fedakârlık naraları atarken, maşallah, vatandaşa zamda rekor üstüne rekor kırıyorsunuz.” diyen Ahmet Akın,  şöyle devam etti:

AKARYAKIT ZAMLARI YOLDA

“Müjdeyi zam yaptınız, fedakârlığı zam yaptınız; Allah aşkına müjde de demeyin, fedakârlık da demeyin, millete hizmet edin yeter. Seyrediyorsunuz, vatandaşımız zor durumda kalıyor. Eşel Mobil’de akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV sıfır noktasına kadar geriledi; LPG ve mazotta pay kalmadı, benzinde 23 kuruş. Bu ne demek? Bundan sonra 1 kuruş zam gelse pompaya yansıyacak şekilde 83 milyon vatandaşımız bunu ödeyecek.”

EKONOMİ DEĞİL FATURALAR UÇTU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının yanlış enerji politikalarını eleştirerek, iktidarın vadettiği gibi “ekonomiyi uçurmadığını” faturaları uçurduğunu vurguladı. Ahmet Akın; “Elektrik, doğal gaz? Bunlara baktığımızda hatırlarsanız ‘Ekonomi uçacak’ dediniz. Ne uçtu? Faturalar uçtu. Aynı zamanda temel bir hak olan enerjiye ulaşma konusu da sizlerin vasıtasıyla zam üstüne zam binerek gerçekleşti. Eskiden hatırlarsanız elektrik çarpardı şimdi sayenizde faturalar milleti çarpıyor” diye konuştu.

5 BUÇUK MİLYON ABONE ELEKTRİK FATURASINI ÖDEYEMİYOR

AK Parti iktidarında milyonlarca vatandaşımızın elektrik faturalarını da ödeyemez duruma geldiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, şöyle devam etti:

“Bakın, sizin döneminizde neredeyse her 12 haneden 1’i maalesef muhtaç duruma düştü. Bunu kim diyor? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık söylüyor. Vatandaşlarımız elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemiyor. Nasıl? Ocak ayında 1 milyon abonenin elektrik faturasını ödeyemediği zamandan dört ay sonra 5,5 milyon abone elektrik faturasını zamanında ödeyemiyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Yani mesken abonesinin beşte 1’i faturasını ödemek için denkleştirecek parayı bulamıyor, ödeyemiyor. Bu durum da vatandaşlarımızı yoksullaştırdığınız net olarak göstergesidir.”

AK PARTİ İKTİDARININ ENERJİ FATURALARINI DÜŞÜRECEK BİR POLİTİKASI YOK

“AK PARTİ eşittir zam” diyen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yaptığınız başka bir şey yok. Bakın, bir kez daha görüyoruz ki iktidarın elektrik, enerji, doğal gaz vesaire faturalarını düşürecek bir politikası yok. Yaptığı şu, tüm politikasının özeti şu: 83 milyon vatandaşımızı müşteri gibi gören bir zihniyet var. Bu çok ayıp, yazık, günahtır.  Yapmanız gereken, temel ihtiyaç olan, enerji faturalarının ödenebilir ve aynı zamanda ulaşılabilir olması lazım. Enerji politikalarınız dâhil, politikalarınızın özetinde sadece zam yapmak var ama göreceksiniz, Allah’ın izniyle, milletimizin desteğiyle önümüzdeki ilk seçimde millete hizmet nasıl yapılır, faturalar nasıl indirilir, nasıl halktan yana politikalarla vatandaşımızın yanında olunur, hep birlikte göreceğiz.”

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL