mehmet_ertas_insaat
Siyaset Yaşam

AK-SAKA BAŞKAN MI DİYECEĞİZ?

Kamil Saka’nın Selman Hasan Arslan’dan intikam alabilmek için cumhur ittifakının adayı olarak sahaya çıkacağı dedikoduları ortaya atılmış durumda.

kafkas_reklam yeliz

Edremit’te seçim atmosferi hiç bir zaman duraksamaz. Her gün hükümet kurup yıkan kahve sohbetleri misali illa birileri alternatif belediye başkanı olarak birilerinin ismini tartışmaya açar. Son günlerde de Kamil Saka’nın Selman Hasan Arslan’dan intikam alabilmek için cumhur ittifakının adayı olarak sahaya çıkacağı dedikoduları ortaya atılmış durumda. Mehmet Ertaş, Mehmet Semerci, Nevin Sayman gibi isimler CHP’den aday gösterilir ise adaylık düşünmediği, Arslan’ın yeniden aday gösterilmesi durumunda cumhur ittifakına son dönemeçte katılan DSP’den aday gösterilebileceği söylentisi Edremit’ten konuşulur oldu. Bu tarz söylentilerin genelde bilerek toplum yoklaması yapılmak için yayıldığını, tepkilerin ölçümü için böyle denemelerin yapıldığını biliyoruz.

PEKALA AK SEÇMEN NE DİYECEK?
Kamil Saka’nın Ak-Saka olmayı göze alıp cumhur ittifakından adaylığı gerçekleşmesi durumunda Ak Parti seçmeni buna vize verecek mi? Ak seçmeni koyun yerine koyma gafletine düşenler duvara fena toslayacaklar şimdiden belirtelim. Bahsettiğimiz hadise gerçekleşirse o gün diyeceklerimiz çok daha farklı olacak.

MHP TABANI NE DER?
Kamil Saka ismi MHP tabanında pek de olumlu tepki almayacaktır. Her ne kadar Saka için mikro milliyetçi deniyor olsa da mevcut ilçe başkanı Halil Görmen’in de gönlünde belediye başkanlığına aday olmak yattığı için beklenen ilgi görmeyecektir.

ÖNDER AKSAKAL’IN BİR ÖNCEKİ SEÇİMDE SAKA’DA TALEP ETTİĞİ PARA MESELESİ KUMA MI GÖMÜLECEK?
CHP’den aday gösterilmeyince DSP’den aday olmaya çalışan Saka’nın DSP genel başkanı Önder Aksakal’ın kendisinin adaylığı için bizzat katıldığı Ezberbozan Medya canlı yayınında belirttiği adaylık için 500 bin TL talep etmesi hadisesini hafıza kaybı yaşarcasına kuma mı gömecekler bilinmez, ancak DSP’den aday olabilmenin fazlaca duygusal yanları olduğunu bizzat Kamil Saka’nın ağzından duymuştuk o süreçte. Belki bu defa işin boyutu Selman Hasan Arslan’a kaybettirmek olması sebebiyle, romantizm daha ağır basabilir. eh ne de olsa 5 yıllık bir intikam hırsı da yanında bonus durumda.

SAKA BESMELE ÇEKEREK MECLİS YÖNETİRSE ŞAŞIRMAM
Cumhur İttifakının bileşenleri ortada. Ak Parti, Yeniden Refah Partisi, daha da radikal pozisyondaki Hüdapar gibi partilerin olduğu bir ittifakta elbet her parti meclis üyeliğine kendi partilerinden birer isim ilave etmekten geri kalmayacaktır. düşünebiliyormusunuz Edremit Belediye Meclisini; Yaratan Allah’ın 99 ismi adıyla Bismillahirrahmanirrahim diyerek meclis açıyormuş Kamil Saka. Cumhur İttifakı seçimi kazandığı zaman haliyle sahildeki alkol satışı yapan mekanların halleri sıkıntılı olacak. Mesela geçmişte olduğu gibi Kamil Bey elinde rakı kadehiyle sosyal medyada poz veremeyecektir.

Ez cümle; nabız yoklaması formatında çıkartılan dedikoduların zerre karşılığı olamayacaktır. Masada canı sıkılanlar için fanteziden öteye geçmeyecek bir durum için ayran kabartmaya gerek yok. Bu saatten sonra Kamil Saka ne Ak-Saka olmayı kendisine yedirecek derecede siyasi şuursuzluğu kendisine yakıştıracaktır ne de siyasi rotasını saptıracaktır.

Siz CHP nerelere savrulacak Edremit’te ona bakın. Şu sıralar mahalle delege belirleme süreçleri fazlaca hararetli gidiyor. Evdeki hesapların çarşıya uymayacağını şimdiden söyleyeyim. Bir önceki kongre sürecinde yaşananları bir kez daha hatırlatayım. Önemli olan listeyi kazanmak değil önemli olan ilçe yönetimini kazanmak. Bir önceki süreçte de Saka’nın listesi avantajlı iken sonucun nasıl cereyan ettiğini hatırlıyorsunuzdur.

94’DEN BERİ EDREMİTLİ YURT’A MEMLEKETİN ANAHTARINI TESLİM ETMEYENLERİN TELEFONLARINA VİRÜS GİRSİN İNŞALLAH
Ne hırsmış be kardeşim inanın çözemedim. Sen gel Sivas’tan ekmek davasına. Gir bir şekilde siyasetin ucundan kıyısından ortasına. Sonra sana bu şehir ilçe başkanlığı layık görsün. Bununla da tatmin olma. Akabinde her seçim sürecinde nöbetçi aday konumunda dolaş ortalıkta. Emin Yalçıntaş çocukluk arkadaşım. Emin’in işi çok zor olacak hem de öyle zor olacak ki. Siyasi hırslarıyla Yurt Yıldırım’ın bir anda CHP’yi yurtseverler vatanseverler mantığı ile patates gibi nasıl böleceğini göremeyenler, bence bu arenada fazla takılmasınlar.

Mahmut Ceylan’ın önce DSP sonrasında CHP sürecini biliyoruz. Emeği çok fazla. Haklı olarak da muhtemelen kızının aktif siyasetin içinde yer almasını istemesini yadırgamamak gerek. Yönetimde Ceylan’ın +1 kontenjan alması bence kaçınılmaz olacak.

Mehmet Semerci Edremit’te her kesimden insanın takdiri ve sevgisine sahip bir isim olması, yönetimin şekillenmesi sürecinde harcadığı emek asla yadsınamaz. Muhtemel belediye başkan adaylarından olmayı hak etmekte. Yurt Yıldırım’ın ayak oyunlarına kurban gitmez ise tabi ki.

Mehmet Ertaş belediye başkan adaylığı için en olası isimlerden belki de en kuvvetli 2 isimden biri. Ertaş’ın yanında ETO’da yer alacaktır. Asparagas nitelikte ismi zikredilen Saka’nın Ertaş’ın adaylığı söz konusu olursa karşı aday olmayacağı isimlerden biri elbet.

Nevin Sayman, bizim mahallenin kalemiti ceyni. CHP’den belediye başka adaylığı noktasında CHP’nin Balıkesir büyükşehir olası adayı Ahmet Akın’ın da belki de direk istediği isim. Şehir plancısı. 2 handikap söz konusu. Pisliğe batmış siyaset arenasında fırıldak çevirenlerin ayak oyunlarına uyum sağlayabilir mi? Diğeri ise ya Ahmet Akın yerine CHP-İyi Parti Turan Çömez ismini aday gösteriverirse. Çünkü Yücel Yılmaz’ın adaylığı rüyalarda bile imkansız hal aldı. Dolayısı ile Ak Partinin bu hamlesine çok daha güçlü bir isim, Ak Parti seçmeninden rahatça oy alabilecek bir isim ile seçime gidebilirler Balıkesir’de. Netice itibariyle Ahmet Akın’ın 5 yıl önce estirdiği rüzgardan esame bile kalmadı bu günlerde.

Ak-Saka başkan mı diyeceğiz diyerek başladım söze, CHP’nin Edremit ve Balıkesir pozisyonlarına dair öngörülerimi ve analizlerimi aktararak nihayetlendireyim şimdilik. Cumartesi günü Altınkum’da ve sonraki günlerde Altınoluk ve Akçay mahalle delege belirleme süreçlerini dikkatle izleyeceğim ve sizlere izlenimlerimi aktaracağım.

Son söz; dereyi görmeden paça sıvamaya kalkanlar inşallah yüzme biliyorlardır. Malum yavaş atın tekmesi yavuz olur derler de…

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL