mehmet_ertas_insaat
Yaşam

BURHANİYE KUVA-YI MİLLİYE ANITINA ÇİRKİN SALDIRI

Burhaniye’de Milli Mücadelenin en büyük destanını yansıtan Kuva-yı Milliye Anıtı, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce parçalanarak talan edildi.

kafkas_reklam yeliz

Burhaniye’de Milli Mücadelenin en büyük destanını yansıtan Kuva-yı Milliye Anıtı, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce parçalanarak talan edildi. Burhaniye’nin tarihini ve kentsel kimliğini yansıtarak Kuva-yı Milliye ruhunu gösteren anıtın birçok parçası parçalanmış vaziyette bulundu.

Burhaniye Belediyesi’nin gerekli incelemeyi yaparak suç duyurusunda bulunduğu ve adli süreci başlattığı olayda 3 bölümden oluşan anıtın heykellerinin bir kısmının parçalanarak alındığı, anıtta bulunan Atatürk kaidesinin altındaki tabelaların ve aydınlatma armatürlerinin sökülerek çalındığı görüldü.

3 etapta Kuva-yı Milliye ruhunu yansıtan ve 2008 yılında Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından yapılan anıtta ilk etapta, Karaağaç cephesinden Uludağ’lı Recep Onbaşı at üzerinde vurulmuş tasvir edilirken, 2. Etapta Burhaniye Kuva-yı Milliyeci Efeleri Borazan Çavuş, Hasan Efe ve Kadir Efe’nin heykelleri yer alıyor. Anıtın son etabında ise M. Kemal Atatürk, 172. Alay Komutanı Ali Çetinkaya, Kuvayı Milliye Merkez Heyeti üyesi Pelityköylü Mehmet Cavit (Emir ) bey bulunmakta.

Burhaniye Belediyesi tarafından anıtta yapılan inceleme sonrası anıttaki tahribat raporlanarak adli mercilere sunulacak. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler konuyla alakalı olarak yaptığı açıklama da, olayı kınayarak “Tarihle sorunu olanlar, ecdatlarının canını hiçe sayanlardır. Bu topraklar Kuva-yı Milliye’nin en önemli yerleridir. Bu cesur vatanı için tereddütsüz canını yok sayan Kuva-yı milliye kahramanlarımıza yapılan bu menfur saldırıyı kınıyor ve sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılacaklarını umuyorum. Biz Belediye olarak suç duyurumuzu gerekli mercilere yaptık” dedi. Başkan Deveciler, Bu utanç verici olay sonrası en kısa zamanda anıtın tekrar yenileme çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti.

Bookmark and Share
YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL