mehmet_ertas_insaat
Eğitim Yaşam

Deva Partili Burak Dalgın KYK Yurtlarındaki İntiharlar ile İlgili Soru Önergesi Verdi

‘KYK’ya bağlı çeşitli yurtlarda yaşanan intihar ve şüpheli ölümlere ilişkin bugüne kadar yapılmış bir soruşturma var mı?”

kafkas_reklam yeliz

DEVA PARTİLİ DALGIN; KYK’YA BAĞLI ÇEŞİTLİ YURTLARDA YAŞANAN ŞÜPHELİ ÖLÜMLERİ VE KÖTÜ ŞARTLARI BAKAN AŞKIN BAK’A SORDU:
‘KYK’ya bağlı çeşitli yurtlarda yaşanan intihar ve şüpheli ölümlere ilişkin bugüne kadar yapılmış bir soruşturma var mı?”

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde KYK’ya bağlı çeşitli yurtlarda yaşanan şüpheli ölümleri, baskıları, barınma ve yemek şartlarını gündeme getirdi.

“Aydın’da bulunan KYK yurdunda arızalanan asansörün düşmesi sonucu üniversite öğrencimiz Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesi başta ailesi ve yakınları olmak üzere hepimizi derinden üzdü” diyen Dalgın, aynı yurtta kalan öğrencilerin kazadan önce asansörlerin güvenli olmadığına ilişkin yetkili mercilere uyarılarda bulunduğuna dikkat çekti.

Dalgın, KYK’ya bağlı çeşitli yurtlardaki ölümlerin, öğrenciler üzerindeki baskıların, barınma ve yemek şartlarının medyaya yansıdığını belirterek bazı KYK yöneticilerinin bu konuya diyalog ekseninde yaklaştığını ancak bazılarının da tam aksi bir yaklaşım benimsediğini ifade etti.

Burak Dalgın, TBMM’ye sunduğu önergesi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a şu soruları yöneltti:
1- Bakanlığınız tarafından, Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesine ilişkin bir soruşturma başlatılmış mıdır? Olayda ihmali olduğu düşünülen kişi veya kuruluşlara ilişkin herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?
2- KYK yurtlarında yaşanan intihar ve şüpheli ölümlere ilişkin bugüne kadar yapılmış bir soruşturma var mıdır? Eğer yapıldıysa, sonuçları nedir?
3- Son dönemde, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin kalite sorunlarına ilişkin şikayetleri bakanlığınızca değerlendirilmekte midir? Sorunların çözümüne ilişkin hangi çalışmalar yapılmaktadır?
4- Durumun hassasiyeti göz önüne alınarak, Bakanlığınız tarafından KYK yurt yöneticilerine süreç yönetimine dair bir talimatname yayınlanmış mıdır?

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL