mehmet_ertas_insaat
Yaşam

GÜNAH KEÇİSİ HASAN ARSLAN MI OLSUN İSTİYORUZ?

rantı karşılanmayan, beklentilerine ulaşamayan kim varsa Hasan Arslan’a verdi veriştirdi. Kimisi alenen hakarete varan boyutta kimisi ince ince geydirmece faslında bir hesaplaşma derdindeydi.

kafkas_reklam yeliz

Güre Kavurmacılar’da tarihi cami zaten yıkıktı. Ayakta kalan minareyi yıktılar. İbrahim Özyurt arkadaşımızın yaptığı yayınla bir anda Edremit gündemine oturdu konu. Sadece Edremit olur mu anında eyyamcılığı meslek edinmişler verdi yaygarayı sosyal medyada. Kimisi bilinçli kimisi cehaletini sergileye sergileye içinde kime kini varsa kustu.

Gelelim işin aslına astarına.

Bilindiği üzere CHP’nin mahalle delege belirleme sürecindeyiz. Mahalle delege seçimleri beraberinde örtülü hesaplaşmayı da körükledi. Siyasi rekabetin içinde olanlara zerre lafım yok. Siyasetin doğası gereği böyle durumlar değerlendirilmesi gereken hususlardır. Lakin rantı karşılanmayan, beklentilerine ulaşamayan kim varsa Hasan Arslan’a verdi veriştirdi. Kimisi alenen hakarete varan boyutta kimisi ince ince geydirmece faslında bir hesaplaşma derdindeydi. Dikkatle takip etmeye çalıştım, kim neden tepki veriyor, tepkisini ortaya koyarken dilinin altında sakladığı bakla ne diye irdeledim. eh ufak yer Edremit. Herkes herkesi bilir neticede.

363393852_711869467618210_2180190885997666026_n

EROTİZME DESTEK CAMİYE KÖSTEK
Güre Belediyesi kurulduktan kapatılana kadar belediye başkanı kimdi? Tabi ki Kamil Saka. Güre Belediyesi olarak üstelik yıkılan minarenin yakınında özel villası olan Kamil Saka belediye başkanlığı yaptığı dönemde, bu cami ve minareyi tarihi eserdir deyip Anıtlar Yüksek Kuruluna başvurup koruma altına aldırmayı akıl edememiş mi? Hani şeytanın sor dediği soruyu sormazsam mesleğime olan saygımı yitiririm. Vaktiyle Güre Belediyesinin katkıları ile çevrilen erotik filme katkı sağlamayı kültür hizmeti olarak gören Güre Belediyesi 5 asırdan fazladır Kavurmacılar’daki cami için kültür hizmeti vermeyi akıl edemediyse konuşacak çok şeyimiz var demektir. Üstüne üstlük Güre’den sonra 5 yıl Edremit Belediye Başkanlığı da yaptı Kamil Saka. Kavurmacılar’daki villasına 500 defa çıkmıştır. 27+5 eder 32 sene belediye başkanlığı. 32 senede 1 kez olsun girişimde bulunulmadıysa eğer Kamil Saka’nın Edremit Halkına çıkıp bir şeyler açıklaması da zorunludur.

kavurmacılar hk

DİYANET İŞLERİ VE MÜFTÜLER NE YAPMIŞ BUNCA SENE?
Yıllar içinde Edremit’imizde nice Diyanet temsilcisi İlçe Müftüsü geldi geçti. Bunca sene akılları neredeymiş? Neden bunca sene Kavurmacılar’daki cami ve minare restorasyonu için girişimde bulunmamışlar. Yoksa Afrika’daki açlar için kurban bağışında bulunacak bir cemaat olmadığı için mi bu cami ve minare kaderine terk edilmiş? Hani Allah yolunda hizmet etmek için görevliydi bu görevliler. Onca sene gelip insanlar asgari ücretle geçinme derdindelerken şükretmeyi öğretmekten başka topluma ne gibi mesaj verdiklerini hala anlayamadığımız ilçe müftüleri acaba milletin vergileriyle aldıkları maaşları gerçekten bu şekilde mi hak ediyorlar?

YETKİ BELGESİ

GELELİM GÜNAH KEÇİSİ YAPILMAK İSTENEN HASAN ARSLAN’A..!
Her inşaat yapmak isteyen için belediyeye ruhsat başvurusu yapılır. İnşaat ruhsatı alındığı andan itibaren yapı denetim sektörü sorumluluk yüklenir. Bu inşaat ruhsatı alan firma her kim ise nedense hiç kimse inşaat firmasının adını bile zikretmemekte. Yapı Denetim firması kimdir bir muamma. Eyyamcılık yapanların bu noktada derin sessizliği manidar bir durum. Belediyeye yasa çerçevesinde yapmışsın ruhsat başvurunu. İş ahlakı gereği işini adam gibi yapmakla mükellefsin. İşini adam gibi yapmamış, yıkmaman gereken minareyi yıkmışsın. Belediye her dakika her inşaata yetişemez. Bunu yapmasını beklemek zaten abesle iştigaldir. Herhangi bir şikayet söz konusu olmadıkça ne imar görevlisi ne zabıta gelip inceler. Belediye imar müdürlüğü “tarihi minarenin de korunması şartı” ile ruhsat vermiş. Vermese CHP belediyesi dine karşı, cami minare inşaatına ruhsat vermiyor diye koparılacak fırtınaları varın siz hesaplayın.

TAPU KAYDI

Görülüyor ki algı yönetimi ile zerre kusur görmediğim Edremit Belediyesi İmar Müdürlüğü ve Belediye yönetimi günah keçisi yapılmak isteniyor. Zaten öyle bir noktaya gelmiş ki; başına taş düşen Hasannnnnn diye bağıracak hale gelmiş. Selman Hasan Arslan’ın şu olayda gram eksikliğini görsem mutlak hesap sorarım. Ancak görüyorum ki; bu hadisede belki de günahı olmayan tek kişi Selman Hasan Arslan.

CAMİ RUHSATI

Mülki idare sorumlusu Sayın Kaymakamımızın açacağı soruşturma ile yıkımı yapan inşaat firması ve çalıştırıyor ise taşeron firması hakkında, alınan ruhsat gereği inşaatın başlangıcından yapı kullanım izinleri alınana kadar sorumlu olan yapı denetim firması hakkında yasal süreç başlatması gerektiğini düşünüyorum. Kaymakam bey bugüne kadar Kavurmacılar’a belki de hiç çıkma fırsatı bulmamıştır. Bu hadise sonrasında yerinde yapacağı inceleme ile sahip olduğu tecrübe doğrultusunda, hakkaniyetle süreci tamamlayacağından da eminim.

CAMİ PROTOKOL 1

CAMİ PROTOKOL 2

KAVURMACILAR HAKKINDA KURUL YAZISI
Güre Mahallesi, Kavurmacılar Mevkiini kapsayan alanda (mülga) Güre Belediyesince imar planı kapsamına alınması aşamasında, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğünden uygunluk görüşü talep edilmiş, Koruma Kurulunca 05.03.1992 tarihinde mahallinde yapılan inceleme neticesinde, söz konusu bölgede Uygulama İmar Planı yapılmasında 2863 sayılı ve 3386 sayılı Yasalar açısından sakınca bulunmadığını belirten 09.03.1992 tarihli ekte sunulan rapor düzenlenmiştir.

Konu ile ilgili Edremit Belediye Başkanı dün yaptığı basın toplantısında şeffaf bir şekilde çıkıp açıklama yaptı. Açıklama yaparken İmar Müdürü Ahmet Herdan da hazır bulundu ve basın mensuplarının sorularını cevapladılar.

Edremit Belediyesinin yaptığı basın açıklaması şu şekilde;

363333056_711869520951538_4635176649259406875_n

26 Temmuz 2023 Tarihli Basın Açıklaması

Edremit’in Güre Mahallesi Kavurmacılar mevkiinde 646 ada 1 parsel uygulama imar planında ibadet alanı olarak kalmaktadır. Mevcut parsel için Edremit Belediyesi 25.02.2022 tarih 96 sayılı imar durum belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen imar durum belgesinde cami alanının hemen yanında parselin dışında imar planına göre yolda kalan minarenin korunması gerektiği yine belediyemizce düzenlenen 25.02.2022 tarihli imar durum belgesinde özellikle belirtilmiştir.

Minarenin arkasında kalan 646 ada 1 parselin mülkiyeti maliye hazinesine kayıtlıdır. Hazine adına kayıtlı cami alanında kalan bu parsel maliye hazinesi tarafından Edremit Müftülüğü’ne tahsis edilmiştir. Edremit Müftülüğü cami yapımı için protokol düzenleyerek yapım ile alakalı işi İsmail Turan Çakıroğlu – Çakır Organik Ürünler Anonim Şirketi isimli taşeron firmaya vermiştir. Cami yapımı için belediyemizce Güre Mahallesi Kavurmacılar mevki 646 ada 1 parsel için 11.04.2023 tarih 2023-79 sayılı cami ruhsatı düzenlenmiştir.

Sonuç olarak belediyemizce mevcut minarenin yıkılması hususunda herhangi bir yıkım izni veya talimat verilmemiştir. Ayrıca yıkım konusunda da müsaade ve talep gerekirken yıkım konusunda izin talebinde de bulunulmamıştır. Edremit Belediyesi olarak vermiş olduğumuz imar durumu belgesinde özellikle belirterek yolda kalan minarenin korunması gerektiğinin altı çizilmiştir. Gerek Edremit Müftülüğü gerekse de yapım işini alan firma yetkililerine minarenin korunması gerektiği belediyemizce bildirilerek gerekli tüm uyarılar da yapılmıştır.

13 Ekim 2021 tarih ve 31627 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve yürürlüğe konulan “Binaların Yıkılması Hakkında”ki  yönetmeliğin ikinci bölümünde yer alan 5. maddenin (10) fıkrasında yer alan “Yıkım işleminin; çevre ve sağlık şartlarına aykırı olduğunun ve/veya can ve mal emniyetini tehdit ettiğinin ilgili idaresince tespit edilmesi halinde, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 42’nci maddesinin üçüncü fıkrasına göre idari para cezası uygulanır.” Hükmünce yerel basında yer alan Güre Mahallesi Kavurmacılar mevki 646 ada 1 parsel güneyindeki yıkılan minare hakkında idari işlem tesis edilmek üzere Belediye Encümeni’ne havalesi yapılmıştır.

Belediyemizin parsel ve cami alanı dışında kalan bu minarenin yıkımı ile ilgili en ufak bir ilgisi ve dahli yoktur. Aksine, gerek yazılı gerek sözlü ilgili mercilere defalarca bildirilmiştir. Tarafımızca herhangi bir tasarruf da söz konusu değildir. Gerekli yasal işlemler de başlatılacaktır.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL