mehmet_ertas_insaat
Ekonomi Siyaset

AK PARTİ İKTİDARI SÜT ÜRETİCİSİNİ BİTİRDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın Balıkesirli Süt Üreticisinin Sesi Oldu. Üretici Süt Fiyatının Güncellenmesini Bekliyor

AK PARTİ İKTİDARI SÜT ÜRETİCİSİNİ BİTİRDİ
kafkas_reklam yeliz

AK PARTİ İKTİDARI SÜT ÜRETİCİSİNİ BİTİRDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın Balıkesirli Süt Üreticisinin Sesi Oldu. Üretici Süt Fiyatının Güncellenmesini Bekliyor.

1 Balıkesir Karesi – Altıeylül Süt Birliği

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, ekonomik buhran ve enerji buhranı yüzünden çiftçilerin, süt üreticilerinin ve besicilerin artık nefes alamaz duruma geldiklerini söyledi. Ahmet Akın “Bittik, diyen süt üreticisinin sesini duyan bir iktidar yok. AK Parti iktidarı süt üreticisine krizden önce son çıkışı bile çok gördü. Çıkış yani çözüm, hemen seçim!” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın Balıkesir Karesi – Altıeylül Süt Birliği’ni ziyaret etti. Birlik Başkanı Cihat Şimşek’i dinleyen Ahmet Akın, süt üreticisinin 7 lira 92 kuruşa mal ettiği bir litre sütü 6 lira 86 kuruştan satmak zorunda kaldığını bu maliyetinin içinde veteriner ve ilaç maliyeti olmadığı söyledi. “Süt ineği hiç hasta olmayacak ve günde 20 litre süt verecek. Bu durumda bile süt üreticisi zarar ediyor. ‘Bu iktidarın vicdanı yok’, dediğimizde alınıyorlar” diye konuştu.

7-Balıkesir Karesi – Altıeylül Süt Birliği

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, süt üreticisinin hayvanları için yem karmadan ürününün nakliyesine kadar kullandığı mazotun da dönemli bir maliyet kalemi olduğuna dikkat çekti. Son bir yılda mazotun pompadaki fiyatı 7 lira 43 kuruştan’tan 27 liraya çıktığını vurgulayan Ahmet Akın, şunları söyledi:

9 LİTRE SÜTE 2,5 LİTRE MAZOT ÜRETİCİYİ İFLAS ETTİRİR
“AK Parti iktidarı bir yılda mazota yüzde 264 zam yapmıştır. Süt hayvanı için en temel yem olan silajı karabilmek için 10 ineği olan bir süt üreticisinin rasyonun hazırlanmasında (yem karışımı) kullandığı mazot 2,5 litredir. Yani süt üreticisi sadece rasyonu için kullandığı 2,5 litre mazotu yaklaşık 9 litre çiğ süt ile alabilmektedir. AK Parti iktidarı süt üreticisini iflas ettirdi”.

1 KİLO SÜT İLE 1,5 KİLO YEM ALINMALI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın şöyle devam etti:

“Süt üreticisinin ana maliyeti yani maliyette en büyük yer tutan kalemi yemdir. Çiğ süt fiyatında üreticinin lehine artış yaparken yem fiyatlarını durduramayan AK Parti iktidarı çözüm değil sorun üretmektedir. Yıllardır söylediğimiz gibi 1 kilo süt ile 1,5 kilo yem alamazsa süt üreticimizin yapacağı kalmamıştır.  ‘Bittik’, diyen süt üreticisinin sesini duyan bir iktidar yok. AK Parti iktidarı süt üreticisine krizden önce son çıkışı bile çok gördü. Çıkış yani çözüm, hemen seçim!”

Paylaş
YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL