mehmet_ertas_insaat
Sağlık Yaşam

ANKİLOZANSPONDİLİT KALICI KAMBURLUĞA NEDEN OLABİLİR

Bel ağrısı, oldukça sık görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunudur.

ANKİLOZANSPONDİLİT KALICI KAMBURLUĞA NEDEN OLABİLİR
kafkas_reklam yeliz

Bel ağrısı, oldukça sık görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunudur. Bel ağrısı bir aktivite (ağır kaldırma) ya da travma (düşme, çarpma) sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. En sık görülen ağrı tipi mekanik bel ağrısıdır. Ağrının kaynağı belimizi destekleyen kas, tendon ve bağların uygunsuz gerilmesidir. Mekanik bel ağrısı ağır fiziksel aktivitelerle artıp, dinlenmekle azalma eğilimindedir. Kilo fazlalığı, gebelik, uygunsuz ağır cisim kaldırma, spor yaralanmaları, aşırı aktivite, fiziksel aktivite azlığına bağlı kas güçsüzlüğü, duruş bozukluğu, uzun süre aynı pozisyonda oturma mekanik bel ağrısı nedeni olabilecek sebeplerdir. Mekanik bel ağrısı bacağa yayılmaz.

Mekanik sağlığımızı korunmak için;

Her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler yapınız.

Gerekli durumlarda ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırınız.

Ayakta uzun süre durmaktan kaçınınız.

Stresle başa çıkma yöntemleri geliştiriniz.

İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetiniz.

AnkilozanSpondilit ise; Omurgayı ve omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemi etkileyen ağrılı, iltihaplı bir romatizma türüdür.Erken tanısı için sorgulanması gereken hedef kitle 20’li  yaşlarda bel ağrısı başlamış, üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan hasta grubudur. Omurganın yanı sıra sıklıkla sakroiliak eklemi(omurganın leğen kemiğiyle yaptığı eklem), daha az sıklıkla kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar. Çoğunlukla hastalığın seyri iyilik dönemleriyle devam etse de ara sıra gelişen atak dönemleri ile alevlenir. Çok sık karşılaşılan bir hastalık olmadığından genellikle kireçlenme, bel fıtığı, kemik erimesi ile karıştırılır. Ancak kireçlenme ve kemik erimesi yaşlılarda görülürken bu hastalık gençlerde görülür. Hastalığın ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır. AnkilozanSpondilit hastasının kişisel durumuna özel, egzersiz ve spor önerilir. Amaç hastanın hareket kabiliyetini, kuvvet ve dayanıklılığını artırmaktır. Destekleyici tedavi olarak egzersiz hastalığın ilerleyişini durdurmada yardımcı olmaktadır.

Erken tanı ve tedavinin son derece önemli olduğu bu hastalıktan korunmak için düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin

“Yaşınıza uygun egzersiz, yaşamınıza sağlık katacaktır. Egzersiz yapın, sağlıklı kalın.”

Serkan-Kadir-Keskin-1jpg

Uzm. Dr. Serkan Kadir KESKİN

İl Sağlık Müdürü

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL