mehmet_ertas_insaat
Kültür-Sanat

AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ

AYVALIK BELEDİYESİ’NİN İKİNCİ KÜLTÜR YAYINI OLAN “AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABI TANITILDI

kafkas_reklam yeliz

AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ

AYVALIK BELEDİYESİ’NİN İKİNCİ KÜLTÜR YAYINI OLAN “AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABI TANITILDI

“AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABI TANITILDI (9)

Ayvalık Belediyesi’nin“Kültür Yayınları” kapsamındaki ikinci çalışması olan “Ayvalık Tarihi Üzerine Akademik Çalışmalar Seçkisi” kitabının tanıtım toplantısı Ayvalık Belediyesi yeni hizmet binası avlusunda geniş bir katılım ile gerçekleştirildi. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, kültür yayınları arasında ikincisi yer alan kitabın büyük bir emek ve istek ile gerçekleştirildiğini söyledi.

“AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABI TANITILDI (1) “AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABI TANITILDI (4)

11 yazar 14 seçkin eser

Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Ayvalık Belediyesi Kültür Yayınları kapsamındaki ikinci çalışmamız olan Ayvalık Tarihi Üzerine Akademik Çalışmalar Seçkisi kitabını sizlerle paylaşmanın heyecanını taşıyoruz. Belediyenin kültür yayınları sürecinde sizlerle buluşan her yeni kitapla, bir anlamda geçmişimizi her yönüyle öğrenmek ve öğretmek konusunda sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışan adımları da attığımızı görüyoruz. Kitabımızda, Ayvalık tarihi üzerine çalışmaları bulunan akademisyen ve araştırmacıların yazılarından bir seçki oluşturuldu. Seçkide, 11 yazarımıza ait 14 eser yer alıyor. Bu çalışmalar, akademik dergilerde yayınlanmış makalelerin toplanması ve kitap için hazırlanmış özgün çalışmaların değerlendirilmesi şeklinde bir araya getirildi. Tarih seçkisindeki her bir çalışma, Ayvalık’a bilimsel bir bakış açısıyla bakabilmemize, onu doğru anlayabilmemize katkı sağlayacak” dedi.

“AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABI TANITILDI (5)

Ayvalık kent arşivi

Kitabımın yine bir ilke imza attığını belirten Başkan Ergin, tarihi, mimarisi, doğası, kültürel kimliği ile birçok özgünlüğü içinde barındıran Ayvalık’ın, bilim dünyası açısından da çok önemsenen bir yerleşim olduğunun farkında olduklarını dile getirdi. Ayvalık üzerine çalışmış ya da çalışmakta olan bu yayınların sistemli bir şekilde bir araya getirilmesi, Ayvalık kent arşivinin oluşturulması açısından büyük önem arz ettiğine vurgu yapan Başkan Ergin şöyle devam etti.

“Tam da bu noktadan hareketle, tarih Seçkisi kitabının bu süreci başlatan ilk çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki, bu çabanın hem bilimsel alanlardaki farklı seçkilerle hem de tarih seçkisinin devamı ile süreceğini belirtmek istiyorum. Akademik kimliğe sahip bu çalışmaların toplanması ve yayınlaştırılma çabasının, Endüstriyel Peyzaj ile Unesco yolunda olan Ayvalık’ımızın, tarihsel ve kültürel mirasının daha iyi anlaşılmasına, korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayacağına da yürekten inanıyoruz. Ayvalık Belediyesi Kültür Yayınları projesi kapsamında, çalışması süren iki kitabın daha sizlerle buluşacağını ve çıkacak olan yeni kitaplarımızı elimize alabilmeyi en az sizler kadar heyecanla beklediğimizi belirtmek isterim.”

“AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABI TANITILDI (6)

Üçüncü kitap yolda

Üçüncü kitabın, değerli fotoğraf sanatçısı Önder Aksoy’un hem sanatçı kimliğini ortaya koyan hem de Ayvalık kent belleğine ışık tutan fotoğraflarını bir araya getirmeye yönelik bir çalışmayı kapsadığının müjdesini veren Başkan Ergin, “ Basımını planladığımız dördüncü çalışmamız ise; önemli mübadil kentlerden biri olan Ayvalık’ın, mübadele izlerini sunmaya yönelik  sözlü tarih çalışmalarından derlenen bir mübadele kitabı olacak. Bu çalışmalardan sonra, kültür yayınlarımız yeni projeler üretmeye de devam edecek.

“AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABI TANITILDI (7) “AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABI TANITILDI (10)

Halkımıza armağan ediyorum

Ayvalık Belediyesi Kültür Yayınları’nın ikinci çalışması olan bu kitabımızın editörlüğünü ve danışmanlığını gerçekleştiren Dr. Berrin Akın Akbüber’e; kitabın hazırlık ve basım sürecindeki çabalarından dolayı Turgut Baygın ve Taylan Köken’e; kitap içeriğinin oluşmasına katkıda bulunan değerli akademisyen ve araştırmacılarımıza, kitabın sizlerle buluşması sürecinde emeği geçen belediye çalışanlarımıza ve bizleri destekleri ile motive eden değerli halkımıza teşekkür ederim. Kitabımızı, bilim dünyasına, tüm araştırmacılara ve halkımıza armağan ediyor, keyifli okumalar diliyorum” diye konuştu.

Kent arşivleri kuruluyor

Kitabın yayına hazırlanmasında, makalelerin seçiminde titiz bir çalışma sergileyerek eserin basılmasını gerçekleştiren Dr. Berrin Akın Akbüber, son yıllarda birçok yerleşimin kendi hafızasını korumak adına, onların yazılı ve sözlü tarihine ilişkin birikimlerini bir araya getirip daha kolay ulaşılabilir kaynaklara dönüştürme çabasıyla kent arşivleri kurulmaya başladığını söyledi. Dr. Akbüber, “Bu amaçla, hepimizin çok değer verdiği, tanıma ve anlama çabamızın sürdüğü Ayvalık’ı, bilimsel yayınların sunduğu bilgiler yoluyla öğrenebilmek ve onunla ilgili doğru okumalara olanak sağlayabilmek amacıyla yola çıkılmış; Ayvalık kent arşivinin oluşturulması yönündeki çalışmalara katkı sağlayabileceği de öngörülen akademik çalışmalardan bir seçki oluşturularak bu kitap hazırlanmıştır” dedi.

Ayvalık’ın dünü bugünü ve yarını

Ayvalık üzerine yazılmış mevcut tarih çalışmaları değerlendirildiğinde bu kitabın, tarih çalışmalarının sadece bir bölümünü oluşturacağını ve bu nedenle akademik seçkinin hem tarih alanındaki diğer çalışmalarla hem de farklı disiplinlerdeki çalışmalarla devam etmesine yönelik bir çabanın içinde bulunacağını hatırlatan Dr. Akbüber, “Bu çaba, aynı zamanda Ayvalık üzerine gerçekleştirilmiş çok değerli akademik çalışmaların tümüne karşı sorumluluğumuzu yerine getirmemize ve Ayvalık kent arşivi ile ilgili çalışmalara katkı sağlamamıza olanak verecektir. Ayvalık tarih seçkisinin içeriği, belgelere dayandırılmayan veya geçerli sayılabilecek kaynaklarla desteklenemeyen geçmişin, tarih biliminin konusu içinde değerlendirilemeyeceği bilinci ile oluşturulmuştur. Ayvalık’ın dünü, bugünü ve yarınını kapsayan bir sürekliliğin içinde tarihinin anlaşılabilmesine katkı sağlanması nihai amaç olmuştur. Çalışmalar, Ayvalık kent merkezinden çevresindeki yerleşimlere uzanacak şekilde belli bir kronolojik düzende sunulmaya çalışılmıştır. Kitabın içeriğindeki 19.yüzyıl ile20.yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan döneme ait çalışmalar geniş bir yer tutmaktadır. Kitabın, bilimsel literatüre Ayvalık üzerinden katkı sağlayan bir çalışma olmasının yanı sıra, farklı disiplinlerdeki yeni çalışmaların oluşmasına öncülük edeceği de muhakkaktır. Birçok açıdan değerlendirildiğinde sonuçları ve çıktıları ile uzun yıllardır akademik mesaisini Ayvalık üzerine gerçekleştiren bir bilim insanı olarak, bu seçki çalışmasının beni de son derece mutlu ettiğini belirtmek isterim” diye konuştu.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL