mehmet_ertas_insaat
Yaşam

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI

Ayvalık’ta, mavi bayraklı plaj sayısını 5’e çıkarmasıyla deniz temizliğine verdiği önemle dikkatleri üzerinde toplayan Ayvalık Belediyesi öncülüğünde yaptırılan Büyük Deniz Çöpleri Anıtı, Duba Plajı’nda sergilenmeye başladı.

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI
kafkas_reklam yeliz

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI

Ayvalık’ta, mavi bayraklı plaj sayısını 5’e çıkarmasıyla deniz temizliğine verdiği önemle dikkatleri üzerinde toplayan Ayvalık Belediyesi öncülüğünde yaptırılan Büyük Deniz Çöpleri Anıtı, Duba Plajı’nda sergilenmeye başladı.

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI (5)
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) ve Sebahat Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi’nin de ortaklığıyla yapılan 9 katlı bir piramit şeklindeki epoksi anıt, denizlerin ilk halinden insanoğlu tarafından yavaş yavaş kirlenmesine doğru geçen evrimi gözler önüne seriyor.
Bununla yetinmeyen Ayvalık Belediyesi, TÜRÇEV ve Sebahat Şişman Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri 10 metre uzunluğundaki dev bir tuval üzerine çizilen denizlerin kirletilmesi temalı resmi de anıtla birlikte sergileyerek anlamlı bir çevre mesajı verdi.

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI (3)
Dokuz katlı piramit
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilçe genelinde mavi bayraklı plaj sayısının da bu yıl 14’ten 16’ya yükselmesinin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayarak, “Mavi bayrakların sürdürülebilir olması ve uzun vadede devam edebilmesi için sadece yerel yönetimlere değil, Ayvalık’ta yaşayan herkese büyük görevler düşüyor. Biz Ayvalık Belediyesi olarak yıl içerisinde birçok çevre farkındalığı çalışmaları yaparak bu bilinci hep açık tutmaya çalışıyoruz. Bu yıl Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve Sebahat Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi ortaklığında 9 katlı bir piramit, bir anıt oluşturduk ve bu anıtın adını da ‘Büyük Deniz Çöpleri Anıtı’ adını verdik” diye konuştu.

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI (6)
Kirliliğe giden yol
Anıtta dokuz katman bulunduğunu ve her katmanda başka bir tema ve konunun anlatıldığını vurgulayan Başkan Ergin, anıtın, denizlerin ilk halinden kirlenmesine doğru evrilmesinin gösterildiğini söyledi.
Öğrencilerin on metre uzunluğunda dev bir tuval üzerindeki resimle çok önemli bir çevre mesajı da vermeye çalıştığını dile getiren Başkan Ergin şöyle devam etti:
“Aslında sanatlarıyla çevreye ve doğaya katkı sunmaya insanları bu konuda duyarlı olmaya davet ettiler. Ayvalık bizim için çok kıymetli, deniz ve kıyılarımız çok fazla. Deniz alanlarımızı hep temiz tutma mecburiyetimiz var, böyle bir anıt ve oluşturmaya çalıştığımız dev resim ile aslında insanlara, ‘Oluşturduğumuz kirliliğin sonucu budur’ demek istedik.

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI (8)

Farkında değiliz ama dünyamız, plajlarımız, denizimiz gittikçe daha kötü bir hale dönüşüyor. Sanayi atıkları olsun, insanların kendi yaşamlarını kolaylaştırmak için kullandığı malzemeler olsun birçok çöp oluşmaya başladı ve biz bunu tam olarak nasıl değerlendirip geri dönüştüreceğimizi bilmiyoruz. Temelden de bunun eğitimini almadığımız sürece bu böyle gidecek. Burada buna değinmek istedik. İnsanların da buna değer göstermesini, duyarlı olmasını bekliyoruz. Bu yapmış olduğumuz iki eser de bize derin denizlerdeki temizliğin önemini, etrafımızdaki alanların temiz kalmasının önemini ve gelecek nesillere güzel bir ortam bırakmanın önemini anlatacaktır diye düşünüyorum. Emeği geçen herkese tekrar şahsım ve tüm Ayvalık halkı adına teşekkür ediyor, herkese Ayvalık Kadar Mavi, Ayvalık Kadar Güzel bir yaz sezonu diliyorum.”

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI (1)

Anıt, dünyanın nereden nereye geldiğinin somut göstergesi
TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı ve Eski Turizm Bakanı Prof. Dr. Abdülkadir Ateş de Ayvalıklı gençler tarafından ortaya çıkarılan eserin çok önemli bir hikâyesi olduğunu söyledi.
Hikâyenin aslının da, dünyanın çevre kirliliği konusunda nasıl bir gelişim geçirdiğine ilişkin örnekleriyle dolu olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Abdülkadir Ateş, “Dokuz kademeden oluşan bu örneklerin en sonunda ise sigara izmaritleri ve tüm kirliliği gösteriyor. Piramitin en üstünde ise sadece bir avuç kum kaldığını, kumun üzerinde de bizim TÜRÇEV’in mavi bayrağı dalgalanıyor.

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI (7)

TÜRÇEV olarak biz istiyoruz ki; bütün bu kirliliklerin kaldırılabilmesi için toplumu eğitmek istiyoruz ve bu bilinç doğrultusunda da ileriye dönük olarak da tüm bu olumsuzlukların zaman içerisinde ortadan kaldırılıp, doğanın kendi kendini yeniden tedavi edebileceğine inanıyoruz. Sadece denizleri temiz tutmak, su tahlillerinde iyi sonuçlar almak yetmiyor. Tüm bunların yanında bazı uygulamalar da yapmak zorundalar. İşte bugün Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık gençleri tarafından bir okulda kendi kendilerine inşa ettikleri bu anıt, dünyanın nereden nereye geldiğini gösteriyor.

AYVALIK’TA BÜYÜK DENİZ ÇÖPLERİ ANITI (9)

Doğal bir aşamadan; plastik atıklar, metaller ve sigara izmaritleriyle kaplı bir dünya haline gelmiş, bu anıtı gören insanlarımız herhalde bundan sonra çevreye karşı daha dikkatli ve duyarlı bakacaklardır” dedi.
Etkinlikte; TÜRÇEV Genel Müdürü Murat Yiğitol, TÜRÇEV Ege Bölgesi Sorumlusu Doğan Karataş ve Ayvalık Belediyesi’nin daire müdürleri de hazır bulundu.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL