mehmet_ertas_insaat
Kültür-Sanat Yaşam

AYVALIK’TA SEPET ÖRME GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULDU

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in eşi Canan Ergin de üretime destek verdiği kursta üretici kadınlar bir araya gelerek el emeği hasır ürünler ürettiler

AYVALIK’TA SEPET ÖRME GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULDU
kafkas_reklam yeliz

AYVALIK’TA SEPET ÖRME GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULDU

Ayvalık Belediyesi Mahalleevleri çatısı altında, unutulmaya yüz tutmuş sepet örme geleneği yeniden hayat buldu.
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in eşi Canan Ergin de üretime destek verdiği kursta üretici kadınlar bir araya gelerek el emeği hasır ürünler ürettiler. Kurslara katılan kadınlar ürettikleri el yapımı ürünleri farklı etkinliklerde kurulan mahalleevleri stantlarında satışa sunuyor.

AYVALIK’TA SEPET ÖRME GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULDU (3)

Canan Ergin; Yıllar öncesini bizlere hatırlatan ve el emeğinin en zor olan işlerinden biri olan ve hasır örgü tekniğiyle hazırlanan el yapımı örgü sepetlerimizi mahalleevlerinde Ayvalıklı kadınlarımız ile üretiyoruz. Kadın emeğinin güzelliği ve görsel şahaneliği naif bir şekilde tasarımlarla buluşurken, kadınlarımızla hem keyifli hem verimli zaman geçiriyoruz” dedi.

AYVALIK’TA SEPET ÖRME GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULDU (4) AYVALIK’TA SEPET ÖRME GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULDU (7)

Mahallevleri projesine çok önem verdiğini ve tüm kadınlarımızı bu çatı altındaki kurslarda, etkinliklerde görmek istediğini belirten Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin; “Kadınlarımız kursumuzda sepet örme sanatını öğrenerek aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Kısacası Ayvalık olarak üreten, var eden bir toplum olmayı amaçlıyoruz. Bu kursları daha da çeşitlenerek yaz aylarında da mahalleevlerinde devam edecek.

AYVALIK’TA SEPET ÖRME GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULDU (8)

Üretme, ekonomik değer yaratma, el sanatlarını, becerilerini geliştirme, işgücüne katılma, eğitim alma konularında biz elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Mahalleevleri çatısı altındaki kursiyerlerimizin çoğunluğunun da kadın olması da bizleri ayrıca mutlu ediyor. Hedefimiz; kadınıyla ve erkeğiyle, çocuğuyla öğrenen, gelişen ve üreten bir Ayvalık” dedi.

Bookmark and Share
YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL