mehmet_ertas_insaat
Siyaset Yaşam

BAĞ-KURLU, EYT’Lİ, DUL VE YETİMLERİMİZ MAĞDUR

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, emeklilere, dul ve yetimlere, EYT’lilere, Bağ-Kurlulara ve çalışanlara seçim öncesi verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını söyledi.

kafkas_reklam yeliz

BAĞ-KURLU, EYT’Lİ, DUL VE YETİMLERİMİZ MAĞDUR

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ SERKAN SARI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI 2024 YILI BÜTÇESİNDE KONUŞTU

SEÇİM ÖNCESİ VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, emeklilere, dul ve yetimlere, EYT’lilere, Bağ-Kurlulara ve çalışanlara seçim öncesi verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını söyledi.

CHP’li Sarı, “Seçim öncesi meydanlarda vaat üstüne vaatler verdiniz ama verdiğiniz sözleri tutmadınız. Emeklilerimiz, dul ve yetimlerimiz, şehit aileleri ve yakınlarının, BAĞ-KUR’lularımızın, EYT’lilerimizin ve en sonda çalışanlarımızın durumu ortada” dedi.

CHP’li Serkan Sarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2024 yılı bütçesi üzerinde konuştu. Konuşmasına, “Sayın Bakan, seçim öncesi verdiğiniz hiçbir vaadinizi tutmadınız” diye başlayan CHP’li Serkan Sarı, çalışanları, emeklilerin, EYT’lilerin, Bağ-Kurluların, şehit aileleri ve yakınlarının, dul ve yetimlerin sorunlarını dile getirdi.

CHP’li Serkan Sarı Şunları söyledi:

“BAĞ-KUR’LULARIMIZIN HAKLARINI TESLİM ETMEK İÇİN DAHA NEYİ BEKLİYORSUNUZ?”

“Seçim öncesinde alelacele çıkardığınız EYT düzenlemesi sonucunda mağdur olan vatandaşlarımız kademeli emeklilik düzenlemesi bekliyor. Bir günde on beş yıllık emeklilik günü beklemek ne vicdani ne de insanidir. Küçük esnaf olan BAĞ-KUR’lularımız, verilen tescil sicil affı sözünü tutmanızı bekliyor. 2000 yılında çıkan KHK kararıyla BAĞ-KUR’lu esnafımızın bütün sosyal hakları elinden alındı. Vergi kaydı bulunan ve sigortalı olma niteliği taşıdığı hâlde emeklilik hakkını kazanamayan esnafımızın BAĞ-KUR kaydı resen gerçekleştirilerek, prim borçlarını ödeme koşuluyla mağduriyetlerinin gecikmeden çözülmesi gerekiyor. Bu konunun çözümüne yönelik olarak temmuz ayında vermiş olduğumuz kanun teklifinin gecikmeden gündeme alınmasını talep ediyorum. Ayrıca, BAĞ-KUR’lularımızın yaşamış olduğu prim gün sayısı konusundaki adaletsizliğin de gecikmeden çözülmesi gerekmektedir. Bu konuda, Meclise sunmuş olduğumuz yasa teklifiyle, 9000 prim günü ödeme zorunluluğu işçi ve memur çalışanlarımızda olduğu gibi 7200 gün olarak düzenlenmeli; esnaf, işçi, memur çalışanlar arasında adalet sağlanmalıdır. Anayasa’nın “eşitlik” ilkesine aykırı olan bu uygulamayla yasal düzenleme teklifimiz ne yazık ki hâlâ gündeme alınmamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, seçim öncesinde ekim ayında bu sorunun çözüleceğini söylemiş olmasına rağmen kasım ayındayız ama Meclise gelen herhangi bir çalışma yok. BAĞ-KUR’lularımızın haklarını teslim etmek için daha neyi bekliyorsunuz?”

“EMEKLİLERİMİZ İÇİN BİRAZ OLSUN VİCDANINIZ SIZLIYOR MU?”

“Emeklilerimize yapmış olduğunuz ayrımcılık sonucu emeklilerimizin alım gücü artık yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Memurlara yapılan seyyanen zam emeklilerimize verilmediği için 15,5 milyon emeklimiz insanlık dışı bir durumla karşı karşıya bırakılmıştır, yaşanılan enflasyon altında her geçen gün maaşları daha da erimiştir. Emeklilerimizin bir umut olarak gördüğü Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi de ne yazık ki çok düşük bir rakam belirlendiği için hüsran yaratmıştır. Ayrıca, AKP iktidarı tarafından düşük emeklilik aylığına mahkûm edildiği için çalışmak zorunda kalan yaklaşık 2 milyon emeklimiz kapsam dışı bırakılmıştır. Bu karar hangi vicdana sığar? Nisan ayından bugüne kadar maaşı artmayan emeklilerimiz gelen zamlar karşısında eridi bitti. Emeklerimiz her gün ağlıyor, isyan ediyor ama ne duyan var ne gören. Ülkemizi ne hâle getirdiniz, çok yazık. Emeklilerimiz aldığı maaşla bir hafta bile geçinemiyor. Canı çektiği meyveyi pazardan taneyle alamaz duruma getirdiğiniz emeklilerimiz için biraz olsun vicdanınız sızlıyor mu? Emeklerimiz ilacına ulaşamaz oldu. Bari emeklilerimizden “ilaç katılım payı, muayene ücreti, fiyat farkı, reçete katılım payı” adı altında aldığınız ücretleri kaldırarak ilaca ulaşma imkânı sağlayın. ‘Memur, işçi ve emekli vatandaşlarımızı enflasyonun olumsuz etkilerinden korumak ve refah seviyesini arttırmak da öncelikli olmaya devam edecek.’ diyorsunuz ama bu konuda yaptığınız hiçbir şey yok. 10 ila 20 bin lira arasında kiraya ne asgari ücret yetiyor ne memur maaşı. Emekçilerin ücretleri gün geçtikçe erimiş ve ermeye devam etmektedir. ‘Sosyal devlet’ ilkesi ‘adalet ilkesi’ ile ‘vergi sisteminin adil olması’ ilkesi çalışanlarımızın, ücretlerine göre, ödeme gücüne göre vergi vermelerini gerektirmektedir.”

MAĞDURİYETLERİN GECİKMEDEN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR

CHP’li Serkan Sarı çözüm önerileri ve halkın beklentilerini de şu ifadelerle dile getirdi:

“Bu bağlamda, tekrar etmek gerekirse; kademeli EYT düzenlemesi acilen çıkarılmalıdır. BAĞ-KUR’lu esnafımız için 7200 prim günü ve tescil sicil affı gecikmeden çıkarılmalıdır. Bayramlarda emeklilerin hesabına asgari ücret tutarında ikramiye yatırılmalıdır. Emeklilerimizin sağlık hizmetlerinde ödediği ilaç katılım payı, fiyat farkı, muayene ücreti kaldırılmalıdır. Ve sigortalı olma niteliği taşıdığı hâlde emeklilik hakkını kazanamayan esnafımızın BAĞ-KUR kaydı resen gerçekleştirilerek, prim borçlarını ödeme koşuluyla mağduriyetlerinin gecikmeden çözülmesi gerekiyor.”

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL