mehmet_ertas_insaat
Siyaset

“Balıkesir Kuvay-ı Milliye’nin Başkentidir”

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, TBMM Genel Kurulu’nda Balıkesirlilerin 16 Mayıs Kuva-yı Milliye Günü’nü Kutladı

kafkas_reklam yeliz

Canbey, TBMM’de Kuva-yı Milliye Günü’nü Kutladı

“Balıkesir Kuvay-ı Milliye’nin Başkentidir”

Whatsapp Image 2024 05 17 At 12.16.40

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, TBMM Genel Kurulu’nda Balıkesirlilerin 16 Mayıs Kuva-yı Milliye Günü’nü Kutladı

AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Dr. Mustafa Canbey, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Balıkesirlilerin Kuva-yı Milliye Günü’nü kutladı. Canbey, yaptığı konuşmada Kuva-yı Milliye’nin tarihsel önemine vurgu yaparak, Balıkesir’in milli mücadeledeki kritik rolünü hatırlattı.

Canbey konuşmasında, “16 Mayıs 1919’da düşman işgaline karşı Balıkesir’de bir araya gelen 41 Bayrak Adam, Sivas ve Erzurum kongrelerine giden yolu açmış ve Kuva-yı Milliye ateşini yakmıştır. Balıkesir, Kuvay-ı Milliye’nin başkentidir. Bundan 105 yıl önce Okuma Yurdu ve Alaca Mescit toplantıları ile düşünce safhası oluşan Kuva-yı Milliye Hareketi; düzenlenen 5 kongreyle olgunlaşmış ve sonucunda milletçe topyekûn mücadeleye girilmiştir,” dedi.

Canbey, Kuva-yı Milliye ruhunun milli mücadeledeki önemine dikkat çekerek, “İşte bütün bu insanları bir araya getiren ruh, Kuva-yı Milliye ruhudur. Bu ruh, her türlü imkânsızlık içinde canlarını ortaya koyarak vatan savunmasını bırakmayan atalarımızın ruhudur. Ve Millî Mücadele bu ruhla verilmiş, Kurtuluş Savaşı bu ruhla kazanılmıştır,” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, milli mücadele kahramanlarını, aziz şehitleri rahmet ve minnetle anan Canbey, “Bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan tüm Balıkesirli hemşehrilerimizin Kuva-yı Milliye Günü’nü kutluyorum,” dedi.

Dr. Mustafa Canbey’in bu anlamlı konuşması, TBMM Genel Kurulu’nda büyük takdir topladı.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL