mehmet_ertas_insaat
Manşet Yaşam

CANBEY’DEN NİKİTA DERESİ MÜJDESİ

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, “Balıkesir-Ayvalık Nikita Deresi Islahı Proje Yapımı” ihalesinin müjdesini verdi

CANBEY’DEN NİKİTA DERESİ MÜJDESİ
kafkas_reklam yeliz

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, “Balıkesir-Ayvalık Nikita Deresi Islahı Proje Yapımı” ihalesinin müjdesini verdi.

Nikita Deresi 1

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, Ayvalık’ta bulunan Nikita Deresi’nin ıslah çalışmaları için 27 Ekim 2021’de ihale yapılacağını söyledi.

Nikita Deresi 3

Türkiye’nin sayılı plajlarından olan Ayvalık Sarımsaklı plajına dökülen ve kirliliği nedeniyle plajı siyaha boyayan Nikita Deresi, Ayvalık’ın en önemli sorunları arasında yer alıyor.

Nikita Deresi 3

Ayvalık ziyaretinde bölgede incelemeler yapan Milletvekili Mustafa Canbey; “Balıkesir’in her köşesinde tüm sorunları çözüme kavuşturmak için çalışmaya devam ediyoruz. İlçemizin en önemli sorunlarından olan ve temizlenmesi için uzun süredir çalıştığımız Nikita Deresi’nde süreç olumlu bir şekilde ilerliyor.

Nikita Deresi 6

Nikita Deresi 4Bu kirliliği önlemek için uzun süredir çalışıyoruz. Devlet Su İşleri yetkililerimizle, Tarım ve Orman Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, kapsamlı temizlik için ilk ihalemizin 27 Ekim’de yapılacağının müjdesini vermek istiyorum. Devamında da hızlı bir şekilde Nikita’nın kirlilik sorununu çözmek için çalışmalarımız devam edecek. İhale şimdiden Ayvalık’ımıza hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Ali Gür, konuyu yakından takip eden Milletvekili Mustafa Canbey’e ve emeği geçen herkese ilçe sakinleri adına teşekkür etti.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Ali Gür, doğal yaşama ve bölge turizmine zarar veren kirliliği sona erdirmek için yaklaşık 25 yıldır ilk kez kapsamlı bir ıslah yapıldığını kaydederek, kirlilik kaynağının tespit edilmesi ve gereken önlemlerin alınması konusunda titiz olunacağını ifade etti.

Nikita Deresi 58 yıl önce toplu balık ölümlerinin yaşandığı, sonraki yıllarda Sarımsaklı plajını kirletmesi ile gündeme gelen Ayvalık Nikita Deresi, simsiyah akan sularıyla yıllar boyunca çevre felaketine neden oldu. Çevresine yoğun bir koku ve kirlilik yayan Nikita Deresi için yapılacak bu ihale büyük önem arzediyor.

AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Ali Gür, Nikita deresinin yüzyıllardır dağlardan yağmur sularının denize ulaşmasını sağladığını belirterek, “Son 30-40 yıllık süreçte Ayvalık’ta sanayi gelişmeye başlayınca, fabrikaların atıkları Nikita’ya bağlandığı için, Nikita deresi kirlenmeye başladı. Bu kirlilik tabi ki kente zarar veriyor. Denize ve turizme zarar veriyor. Tabii ki biz fabrikaların da Ayvalık’ta faaliyette olmasını istiyoruz ancak kente zarar vermeden gerekli arıtmalarını yaparak bu dereye atıklarını bırakabilirler” diyerek Nikita Deresi’nin Ayvalık için önemine dikkat çekti.

mustafa_canbey27 Ekim’de yapılacak ihalenin önemli bir basamak olduğunun altını çizen Milletvekili Mustafa Canbey, “Tarım ve Orman Bakanımıza, DSİ personellerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL