mehmet_ertas_insaat
Kadın Kültür-Sanat

Geri Dönüşümlerle Kadına Şiddete Dikkat Çekiyor

Edremit Belediyesi Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde sanatçı Gizem Yoğurtçu’nun atık malzemelerden yaptığı objelerden oluşturduğu ve kadına şiddete dikkati çektiği sergisi açıldı.

Geri Dönüşümlerle Kadına Şiddete Dikkat Çekiyor
kafkas_reklam yeliz

Edremit Belediyesi Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde sanatçı Gizem Yoğurtçu’nun atık malzemelerden yaptığı objelerden oluşturduğu ve kadına şiddete dikkati çektiği sergisi açıldı.

DSC_5435

Edremit ilçesinde yaşayan geri dönüşüm sanatçısı Gizem Yoğurtçu, atık malzemeler kullanarak yaptığı objelerin yer aldığı “Göz Görmez, Bilinç Görür” adını verdiği sergi ile kadına yönelik şiddete dikkati çekti. Edremit Belediyesi Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde açılan sergide yer alan kağıt, kumaş, plastik, deri gibi atık malzemelerden yapılan objeler, izleyenlerin beğenisini kazandı. Serginin açılışı CHP Edremit İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, Edremit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Cumhur Dokur tarafından yapıldı. Geri dönüşüm sanatçısı Yoğurtçu sergi açılışında gelen konuklarına kokteyl yerine sokak hayvanlarına dikkati çekmek amacıyla mama dağıttı. Sergi hakkında bilgi veren Yoğurtçu, çöp, atık olarak görülen malzemelere hayat verdiğini belirterek: “Sizlerin çöp dediğiniz, atık dediğiniz maddeleri tekrar yeniden hayat verip harmanlayıp onları sanat eserlerine çeviriyorum” dedi.

DSC_5430

Serginin çıkış noktasının kadın şiddeti olduğunu vurgulayan Yoğurtçu, “Pandemi sürecinde hayatını kaybeden, intihar eden müzisyenlerimize ve öldürülen çocuklarımıza dair adadığım çalışmalar var” ifadelerini kullandı. Sergi açılışında kokteyl yapmak istemediğini dile getiren Yoğurtçu, “Kokteyl konumuza uygun değildi. Madem ki duyarlı bir iş yapıyoruz aslında. O zaman dedim ki ben de kokteyl yerine önümüz kış ve sokak hayvanlarımız evet onların da beslenmesi gerekiyor. Doğa sadece bize ait değil, doğada biz hayvanlarımızla beraber yaşıyoruz. Sokaktaki canlılarla beraber yaşıyoruz ve onlara da bir katkım olması açısından küçük kedi mamaları dağıttım.” diye konuştu.

DSC_5436 DSC_5565

Eserlerinde gazete atık kağıt, toz bezi, poşet, eski mobilya malzemeleri gibi atık malzemeler kullandığını anlatan Yoğurtçu, “Dışarıda geziyorum, işime yarayan şeyler var mı onlara bakıyorum. Mesela boyam bitiyor kahve kullanıyorum. Tutkalım bitiyor saç spreyi kullanabiliyorum. Bunların içerisinde bir çok malzeme var” dedi. Sergi 15 Kasım pazartesi gününe kadar gezilebilecek.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL