mehmet_ertas_insaat
Manşet Siyaset SonDakika

VATANDAŞIN EKMEĞİ, SUYU, AŞI İLE KİMSE OYNAMASIN

VATANDAŞIN EKMEĞİ, SUYU, AŞI İLE KİMSE OYNAMASIN
‘VATANDAŞ FATURASINI ÖDEYEMEZKEN, İKTİDAR YENİ ZAM PEŞİNDE’
HER 5 ABONEDEN 1’İ FATURAYI ZAMANINDA ÖDEYEMİYOR

VATANDAŞIN EKMEĞİ, SUYU, AŞI İLE KİMSE OYNAMASIN
kafkas_reklam yeliz

 ‘VATANDAŞ FATURASINI ÖDEYEMEZKEN, İKTİDAR YENİ ZAM PEŞİNDE’

HER 5 ABONEDEN 1’İ FATURAYI ZAMANINDA ÖDEYEMİYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının 1 Ekim’de elektrik faturalarına yeniden zam yapmaya hazırlanırken; yılbaşından bu yana faturasını zamanında ödeyemeyen abone sayısının 5 kat arttığına dikkat çekti. Ahmet Akın, Balıkesir su fiyatlarının yüzde 300’ü bulan zam öncesindeki tarifeye dönmesi gerektiğini de vurguladı.

AHMET_AKIN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kırsaldaki su faturalarında attığı geri adıma işaret ederek, “Balıkesirlilerin büyük tepkisi AK Parti yönetimine geri adım attırdı. Bizim teklifimiz zam öncesindeki tarifeye geri dönülmesiydi. Yetmez! Vatandaşın ekmeği, suyu, aşı ile kimse oynamasın. Su israfını önlemeyi teşvik etmek bahanesiyle zam yapılmaz. Teşvik ile cezanın ayırımını bilmeyen yönetimler bu ekonomik buhranda, pandemi çıkmazında vatandaşa rahat nefes aldırmayacaksa, o koltuklarda oturmamalı” diye tepki gösterdi.

VATANDAŞ ELEKTRİK FATURASINI GÜNÜNDE ÖDEYEMİYOR
CHP’li Akın, “Yılbaşında 1 milyon abone faturasını gününde ödeyemezken, bu sayı dört ay sonra 5,5 milyona dayandı. Başka bir deyişle ortalama her 5 mesken abonesinden biri faturasını ödeyecek bedeli denkleştiremediği için zamanında ödeme yapamıyor. Bu durum iktidarın vatandaşları nasıl fakirleştirdiğinin göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrik faturalarına 3 ay aradan sonra 1 Ekim’de yeniden zam yapılması beklenirken; faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşların sayısı da artıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın yılbaşından bu yana faturalarını zamanında ödemeyen abone sayında rekor oranda artış yaşandığını ortaya koydu. Resmi veriler üzerinden bir çalışma hazırlayan CHP’li Akın, şu bilgileri verdi:

İKTİDAR VATANDAŞI YALNIZ BIRAKTI
İktidar 2021 yılının başından bu yana pandemi koşullarında ekonomik olarak zorlanan vatandaşlarımızı yalnız bıraktı. Bu durum vatandaşların elektrik faturaları ödemelerine de yansıdı. Resmi verilere göre yılbaşından bu yana elektrik faturalarını zamanında ödeyemeyen abone sayısı olağanüstü düzeyde arttı. İktidarın yanlış politikaları yüzünden yılbaşından bu yana artan hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı; vatandaşı faturalarını ödeyemez hale getirdi. Vatandaşlar elektrik faturasındaki tutarı ödeme zamanında denkleştirip ödeyemedi.

Resmi verilere göre Ocak 2021’de mesken abonelerine yönelik 26 milyon 694 bin 546 adet fatura üretilirken, bu faturalardan 1 milyon 37 bin 136’sı gününde tahsil edilemedi. Başka bir deyişle Ocak 2021’de her 25 mesken abonesinden biri faturasını zamanında ödeyemedi. Şubat 2021’de ise mesken abonelerine yönelik 26 milyon 859 bin 697 fatura üretilirken; bu faturalardan 1 milyon 202 bin 287’si zamanında tahsil edilemedi. Buna göre Şubat 2021 tarihinde de her 22 mesken abonesinden biri faturasını zamanında ödeyemedi. Bu veriler vatandaşların 2021 yılının başından bu yana elektrik faturalarını ödemekte zorlandığını gösterdi.

REKOR ARTIŞ MART AYINDA
Elektrik faturalarını zamanında ödeyemeyen abonelerin sayısı Mart 2021 tarihi itibarıyla rekor oranda artış gösterdi. Buna göre Mart 2021’de mesken abonelerine yönelik 27 milyon 170 bin 361 fatura üretildi. Bu faturalardan 4 milyon 753 bin 87’si gününde tahsil edilemedi. Başka bir deyişle Mart 2021’de her 6 mesken abonesinden biri faturasını zamanında ödeyemedi. Bu durum faturasını zamanında ödeyemeyen abonelerin bir ayda neredeyse 4 kat arttığını ortaya oydu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıkladığı resmi verilere göre faturasını zamanında tahsil edemeyen abone sayısında en yüksek artış Nisan 2021 döneminde yaşandı. Buna göre Nisan 2021’de mesken abonelerine yönelik 27 milyon 126 bin 586 fatura üretildi. Bu faturalardan 5 milyon 166 bin 439’u gününde tahsil edilemedi. Buna göre de Nisan 2021’de her 5 aboneden biri faturasını zamanında ödeyemedi. Bu durum vatandaşların yılbaşından bu yana faturalarını artık zamanında ödemekte güçlük çektiği gösterdi.

‘ARTIK ZAM YAPMAYIN! VATANDAŞIN ÖDEME GÜCÜ YOK’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, resmi verilere göre yılbaşından bu yana faturasını ödemekte zorlanan vatandaşların sayısının 5 kat artış gösterdiğine dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“İktidar; 1 Ekim’de elektrik faturalarına üç ay sonra yeniden zam yapmaya hazırlıyor. Yapılacak zam bu yıl faturalara yansıyacak 3. elektrik zammı olacak. Aylardır vatandaşların artık faturalarını ödeyemez durumda olduğunu söylüyoruz. Resmi veriler de bizi haklı çıkarıyor.  Yılbaşında 1 milyon abone zamanında faturasını ödeyemezken yalnızca dört ay içinde bu sayı 5,5 milyona dayandı. Ortalama her 5 aboneden 1’i fatura bedelini denkleştirip zamanında ödeme yapamıyor. Tek başına bu durum bile iktidarın vatandaşlarımızı nasıl fakirleştirdiğinin göstergesidir. Vatandaşın artık yeni bir zammı kaldıracak ne gücü ne de tahammülü var.”

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL