mehmet_ertas_insaat
Spor Yaşam

AHMET AKIN, BALIKESİRLİ PEHLİVANLARI KIRKPINAR’DA YALNIZ BIRAKMADI

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Balıkesir’i gururlandıran pehlivanları yalnız bırakmadı

AHMET AKIN, BALIKESİRLİ PEHLİVANLARI KIRKPINAR’DA YALNIZ BIRAKMADI
kafkas_reklam yeliz

‘KURTDERELİ’NİN TORUNLARI GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI’

‘BALIKESİRLİ OLMANIN GURURUNU YAŞADIK’

‘TÜM KALBİMLE YANINIZDAYIM’

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Balıkesir’i gururlandıran pehlivanları yalnız bırakmadı. Hemşehrilerinin Balıkesir için mücadele ettiği müsabakaları yakından izleyen Akın, derece elde eden pehlivanları tek tek kutladı. Akın hemşehrisi pehlivanlara, “Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın torunları olarak Balıkesirimizin göğsünü kabarttınız. Siz Er Meydanı’nda şehrimiz için kıyasıya mücadele ederken biz de tribünlerde Balıkesirli olmanın gururunu yaşadık. Başarınızın daim olması için tüm kalbimle yanınızdayım” mesajını verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda bu yıl 662. kez düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Balıkesirli pehlivanları yalnız bırakmadı. Akın, Karesi ve Altıeylül’de katıldığı vatandaş buluşmalarının ardından Edirne’ye gitti. Sarayiçi Er Meydanı’na varışında Edirne Belediye Bandosu’nun seslendirdiği marşlarla karşılanan Akın, bandoyu selamladıktan sonra tarihi güreşlere, “Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet Akın Er Meydanımıza giriş yapmıştır. Sayın Akın, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cihanda ün almış Türk pehlivanı’ sözleriyle övdüğü Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın torunlarının selamını Balıkesir’den Kırkpınar’a getirdi” anonsu eşliğinde giriş yaptı. Ahmet Akın, Balıkesirli pehlivanların Er Meydanı’nda kıyasıya mücadele ettiği güreş müsabakalarını yakından izledi.

‘BALIKESİR’İN AĞIRLIĞINI ORTAYA KOYDUNUZ’

Kırkpınar’da Balıkesir için kıyasıya Başpehlivanlık mücadelesi veren pehlivan Mehmet Yeşil Yeşil’i heyecanla takip eden Ahmet Akın, duygu dolu  anlar yaşadı. Final müsabakasının ardından yapılan ödül töreninde CHP Genel Yardımcısı Akın, Başaltı boyda dereceye giren pehlivanlara madalya ve ödüllerini takdim etti. 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivan olarak altın kemeri hak eden CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin pehlivanı Yusuf Can Zeybek’i de tebrik eden Akın, Sarayiçi Er Meydanı’da elde ettikleri derecelerle Balıkesir’in göğsünü kabartan “Kurtdereli Mehmet’in torunları” dediği pehlivanlarla buluştu. Küçük Orta Küçük Boy 1’incisi İhsan Derin, Ayak Boy 1’incisi Necip Bülbül, Deste Orta Boy 3’üncüsü Yusuf Can Aktaş, Minik 2 Boy 3’üncüsü Hasan Hüseyin Şahin’e sarılan Akın, şehrin gururu olan pehlivanlara tüm Balıkesirliler adına teşekkür etti. Ahmet Akın, Akın Balıkesirli pehlivanlara, “Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın torunları olarak Balıkesirimizin göğsünü kabarttınız. Siz Er Meydanı’nda şehrimiz için kıyasıya mücadele ederken biz de tribünlerde Balıkesirli olmanın gururunu yaşadık. Başarınızın daim olması için tüm kalbimle yanınızdayım” dedi. Akın, Balıkesir’in güreşteki ağırlığını Kırkpınar’da ortaya koyan Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’na bağlı Balıkesirli güreş hakemlerini de tek tek kutladı.

‘BALIKESİR İÇİN 2024 HAYALİM…’

Yağlı güreşlerin Balıkesir’le özdeşleşmiş bir ata mirası olduğunu dikkat çeken Akın şunları söyledi:

“Balıkesirli ailelerin her birinin bugünü ya da geçmişinde ya bir pehlivan vardır veya ailede güreş tutkunu birileri vardır. Örneğin benim de anne tarafından dedem pehlivan. Bu nedenle hem yağlı güreşlerin hem de Balıkesirimizin bu kadim ata mirasımıza olan bağlılığı benim için ayrı bir yere sahip. 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Balıkesir’in güreşteki önemini bir kez daha gösterdi. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmamak lazım. Kırkpınar’ın Başpehlivanı olan Antalya Büyükşehir Belediyemizin güreşçisi Yusuf Can Zeybek, Balıkesirmizin Kurtdereli Yağlı Güreşleri’nde 2021’de 2’nciliği elde etmişti. Sonra 2022’de Balıkesir’de Başpehlivanlık derecesine ulaşan Yusuf Can Zeybek kardeşimiz bu yıl Kırkpınar’da altın kemerin sahibi oldu. Bu örnek üzerinden ‘Kırkpınar’da başpehlivanlığa giden yol Balıkesirimizden geçiyor’ diyebiliriz. 2-3 Eylül 2023 tarihlerinde “Cihan Pehlivanı” Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına bu yıl 63’üncüsü düzenlenecek olan Kurtdereli Yağlı Güreşleri’ni heyecanla bekliyoruz. Şunu hayal ediyorum: İnşallah 3 Eylül günü hemşehrimiz olan Balıkesirli bir pehlivanımız Kurtdereli Güreşleri’nde başpehlivanlığı alır. Aynı kardeşimiz 2024’te yapılacak olan 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde de inşallah altın kemeri hak eder ve Balıkesirimize getirir. Bu hayalin gerçekleşmesi için ben elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım.”

AHMET AKIN, BALIKESİRLİ PEHLİVANLARI KIRKPINAR’DA YALNIZ BIRAKMADI

IMG_9986
IMG_9985
IMG_9984
IMG_9983
IMG_9986 IMG_9985 IMG_9984 IMG_9983

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL