mehmet_ertas_insaat
Ekonomi Manşet

DİSK GENEL-İŞ ŞİRKET ÇALIŞANLARINA KADRO İSTİYOR

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası Balıkesir Şubesi Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda düzenlediği basın açıklamasında belediyelerdeki şirket çalışanlarına kadro istediklerini bir kez daha dile getirdi. DİSK Genel İş..

DİSK GENEL-İŞ ŞİRKET ÇALIŞANLARINA KADRO İSTİYOR
kafkas_reklam yeliz

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası Balıkesir Şubesi Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda düzenlediği basın açıklamasında belediyelerdeki şirket çalışanlarına kadro istediklerini bir kez daha dile getirdi. DİSK Genel İş ayrıca vergide adalet istediklerini ifade etti.

DİSK GENEL-İŞ ŞİRKET ÇALIŞANLARINA KADRO İSTİYOR

DİSK Genel İş Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı daha önce KHK ile taşeron çalışanların kadroya geçirilmesinde yaklaşık 400 bin belediye çalışanının mağdur edildiğini söyleyerek mağdurların bir an önce kadroya geçirilmesini istedi. Ovalı basın açıklamasında ücretlerden kesilen vergiler konusuna da değinerek az kazanandan az, çok kazanandan da çok vergi alınması gerektiğini bildirdi.

DİSK GENEL-İŞ ŞİRKET ÇALIŞANLARINA KADRO İSTİYOR (1) DİSK GENEL-İŞ ŞİRKET ÇALIŞANLARINA KADRO İSTİYOR (5)

“400 BİN İŞÇİYE HAKSIZLIK EDİLDİ”

 DİSK Genel-İş Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı yaptığı açıklamada ilk olarak belediye çalışanlarının kadro durumu hakkında konuştu. Ovalı şunları dile getirdi:

“24 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 696 sayılı KHK ile kamuda personel çalıştırılmasına dayalı ihale usulü sona erdirilmiş ve daha önce taşeronda çalışan yaklaşık 750 bin Şirket işçisi kamu kurumlarına ve Belediye Şirketlerine 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle aktarılmıştır. Kamuoyuna kadro olarak sunulan bu düzenleme ile Şirket işçilerine Belediye şirketlerinde Sürekli İşçilikten ileride bir kadro verilmediği gibi birçok hak kaybının da önü açılmıştır. En başta yaklaşık 400 bin belediye işçisine ayrımcılık yapılmış ve bu işçiler belediyelerde ki kamu işçiliği yerine belediye şirketlerine aktarılmıştır. Bunun doğrudan bir sonucu vardır. Belediye şirketlerine aktarılan işçiler 52 günlük ilave tediye haklarından mahrum kalmıştır. Belediye şirket işçilerine doğrudan, ayrımsız, tamamına kadro talebimizi bu meydandan bir kez daha yineliyoruz. Belediyelerde Şirket işçiliği değil, Anamızın Ak sütü gibi helal olan kadro hakkımızı istiyoruz. Bir an evvel arkadaşlarımızın kadro hakkı verilmeli bu arkadaşlarımızda diğer kamu işçileri gibi 657 ye 4-d ye kadro tahsislerini yapılmalıdır.

DİSK GENEL-İŞ ŞİRKET ÇALIŞANLARINA KADRO İSTİYOR (6) DİSK GENEL-İŞ ŞİRKET ÇALIŞANLARINA KADRO İSTİYOR (7)

“ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL OLAN KADRO HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

 Evet; Çalışma hayatı açısından eksiklikleri de olsa bazı önemli emek konularında çeşitli çalışmalar yapıldığını sosyal medya üzerinden izliyoruz. Bu yasal düzenlemeler içeresinde Belediye Şirket İşçilerine Kadro hakkı muhakkak yerini almalıdır.  Belediye Şirket İşçilerine Kadro hakkı ertelenebilecek ya da seçimlerden sonraya bırakılabilecek bir konu değildir. Sendikamız Belediye Şirket işçileri ile birlikte bu meseleyi esaslı olarak takip etmekte hükümetten bu konuda bir sonuca gitmelerini istemektedir. Buradan tekrar ediyorum Anamızın Ak sütü gibi helal olan kadro hakkımızı istiyoruz.”

DİSK GENEL-İŞ ŞİRKET ÇALIŞANLARINA KADRO İSTİYOR (8) 

“VERGİ ADALETSİZLİĞİ ÇALIŞANIN ÜZERİNDE YÜK”

 Çalışanların ücretlerinden kesilen vergilerde adaletsizlik bulunduğunu da belirten DİSK Genel İş Sendikası Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı şunları kaydetti:

“Diğer bir önemli konuda vergi adaletsizliğinin işçiler ve emekçiler üzerindeki yüküdür. Türkiye’de vergi adaletsizliği her geçen gün derinleşiyor. İşçilerin altında kaldıkları vergi yükü ve gelir dağılımı adaletsizdir. Zengin ve varlıklı rant çevreleri daha az vergi öderken, toplumun diğer kesimleri daha çok vergi ödüyor. Bu oran, gelişmiş ülkelerde ise tam tersidir.

Bunun doğrudan bir sonucu olarak, ülkemizde bordrolu çalışan kesimin aylık ücretleri, verginin yılsonuna doğru, yükselerek, vergi dilimlerine göre artması sebebiyle yılın ikinci yarısında ücretler sürekli düşmektedir. Bir önceki aydan farklı olarak ne kazanıyoruz ki. Ne değişiyor daha çok vergiyi ödemeyi gerektirecek. Maalesef böyle bir şey olmadığı gibi, yılın ilk aylarındaki ödemelerimize kıyasla yılın son aylarında ödediğimiz elektrik, su, gaz parası güncellemeler gibi sebeplerle artıyor, gelirimiz vergi nedeniyle düşüyor. Bu durum çalışan sınıf için yıldan yıla ekonomik açıdan ağırlaşan bir hal almaktadır.

 

“AZ KAZANANDAN AZ ÇOK KAZANANDAN ÇOK VERGİ”

 Bizler her ay ayni ücreti, maaşı kazananlar için Adaletli bir vergi sisteminde olması gereken temel ilke “az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması”dır. Ülkemizde bu ilke tersine çevrilmiştir. Yıllardır büyük vergi yükü; ücret geliri ile yaşam mücadelesi veren işçilerin, emekçilerin omuzundadır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi büyük şirketlere sağlanan vergi afları da ücretli kesimin daha yüksek oranda vergi vermesine neden olmaktadır. Son 10 yıllık süreçte toplanan vergilerin yüzde 92’sini ücretliler ödemiştir. Buna karşın bütçeden yapılan harcamalar sermaye sınıfına dönüktür. Emekçiler bütçeden eğitim, sağlık, ulaşım gibi hizmetleri ucuz ve nitelikli olarak alamamaktadır. 

 

VERGİ ADALETİ ŞART! 
Emek üzerindeki vergi yükü azaltılmalıdır. Vergi adaleti sağlanmalıdır. Çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alınan; karın-rantın-faizin vergilendirilmesine dayanan bir vergi sistemi kurulmalıdır. İşçi sınıfı olarak; baharı da Getireceğiz, Umudu da Yeşerteceğiz!

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL