mehmet_ertas_insaat
Siyaset

ÇİFTÇİ NEFES ALAMAZ DURUMA GETİRİLDİ

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı AKP iktidarının tarım ve hayvancılık politikalarını eleştirdi.

ÇİFTÇİ NEFES ALAMAZ DURUMA GETİRİLDİ
kafkas_reklam yeliz

 

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı AKP iktidarının tarım ve hayvancılık politikalarını eleştirdi. “Çiftçi nefes alamaz duruma getirildi” diyen CHP’li Serkan Sarı, “Çiftçimiz geçen yıldan sadece 7 buçuk milyar dolar, bugünkü kurla baktığımızda, 250 milyar lira alacaklı durumda. Ama çiftçimiz bu destekleri alamadığı için her geçen gün bankalara daha fazla borçlandı, daha fazla zor duruma düştü. Şu anda bankalara borcu 652 milyar TL’yi buldu” dedi.

CHP’li Serkan sarı, Tarım Kanununun 21. Maddesi hükmünce milli gelirin yüzde 1’in desteklemek için çiftçiye verilmesi gerektiği hatırlattı. AKP iktidarının bu hükmü yerine getirmediğini vurgulayan Serkan Sarı şunları söyledi:

“AKP iktidarının yanlış politikalarını dilimizde tüy bitse de söylemeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Emekliliğimizi, memurumuzu, işçimizi, esnafımızı bitiren AKP iktidarı, çiftçimizi nefes alamaz duruma getirdi. Balıkesir’de sokağa çıktığımda Türkiye’yi doyuran ilde çiftçimiz isyan ediyor. Sokakta ne zaman karşılaşsak yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyor. Geleceğe dair umutlarını yitirdiklerini vurguluyorlar. ‘Bizi desteklemeyen AKP iktidarı yüzünden artık geçinemiyoruz, artık ekemiyoruz’ diye isyan ediyor, haykırıyorlar. Oysa bu işin bir kanunu var. Ne diyor Tarım Kanununu 21. maddesi milli gelirinin yüzde 1’ini çiftçiye destek olarak vereceksin. Peki AKP iktidarı bunu uyguluyor mu? Tabii ki uygulamıyor. İktidara geldiği günden beri bu destekleri kısarak, azaltarak çiftçimizi daha da zor duruma soktu. Türkiye’nin milli geliri bir trilyon doları aştı. Bu durumda çiftçimizin alması gereken destekleme 10 milyar doların üzerinde.

“ÇİFTÇİLERİN BANKALARA BORCU 652 MİLYAR LİRA”

“Peki bu 10 milyar doları destek olarak çiftçimize verdi mi? Tabii ki vermedi. Çiftçimize destek olmak istemiyor ki, çiftçimizin kalkınmasını istemiyor ki, dünyayla rekabet eden bir tarım politikası ortaya koymak istemiyor ki! Çiftçimize sadece 2 buçuk milyar dolarlık destek yaptı. Çiftçimiz geçen yıldan sadece 7 buçuk milyar dolar, bugünkü kurla baktığımızda, 250 milyar lira alacaklı durumda. Ama çiftçimiz bu destekleri alamadığı için her geçen gün bankalara daha fazla borçlandı, daha fazla zor duruma düştü. Şu anda bankalara borcu 652 milyar TL’yi buldu.”

“SARAY İSRAFININ BEDELİNİ ÇİFTÇİYE ÖDETİYOR”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan sarı, çiftçi kredi oranlarının yüzde 9,75’ten yüzde 56’ya çıkarılmasının gıda enflasyonunu tetikleyeceğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bir de utanmadan sıkılmadan çiftçilere verilen kredinin yüzde 9,75 olan faizini yüzde 56’ya çıkardılar. Çiftçimiz borcunu ödeyemezken şimdi bir de faiz artışıyla beraber daha da batağa sürüklediler. Daha da sürdürülemez bir tarım politikasının içine ittirdiler. Kendi israfını, bedelini çiftçiye ödeten Saray, gıda enflasyonunu bu aldığı kararla körüklüyor. Her geçen gün gıdaya enflasyonu artıyor. Tarlası ipotekli, kendisi hacizli çiftçimiz üretim için kullandığı mazotu, tohumu, ilacı, gübreyi yüzde yüzden fazla artışlar yüzünden artık alamaz, ekemez duruma geldi. Türk çiftçisini topraktan, üretimden kopardınız. Çiftçi üretemezse vatandaş tüket tüketemez. Çiftçi üretemezse milletimizin karnını doyamaz. Nitekim bu aldıkları kararlar doğrultusunda gıda enflasyonu yüzde 70’leri buldu.

TÜRKİYE’Yİ GIDA ENFLASYONUNDA OECD VE AVRUPA BİRİNCİSİ, DÜNYA 4’ÜNCÜSÜ YAPTILAR

“Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ve OECD ülkeleri arasında birinci, dünyada dördüncü duruma geldi. Destekleme kredi faizlerindeki faiz artışıyla birlikte dünyada birinci olacağımız açıkça ortada. AKP iktidarı artık çiftçiyi yok etme politikasına son vermeli. Bugün baktığımızda dünyadaki durum birinci Zimbave, ikinci Lübnan, üçüncü Arjantin dördüncü gıda enflasyonunda Türkiye olmuş durumda. Bu anlayışınız devam ederse birinci olacağız! Gıda enflasyonunda şuradaki grafiğe baktığımızda son 4 yıl içerisinde gıda enflasyonundaki artış açık bir şekilde gözler önüne seriliyor. Yüzde 10 civarında olan 2020 yılındaki enflasyon şu anda yüzde 70’lerin üzerine çıkmış durumda. Bu gidişle çiftçimiz batacak, üretimden kopacak vatandaşımızla sokakta aç kalacak. Tarım politikanızdaki yapmış olduğunuz bu hataların bedelini milletimiz ödeyecek. Yeter artık çiftçimizin hakkı olan destekleri zamanında ve eksiksiz bir şekilde vermelisiniz.”

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL