mehmet_ertas_insaat
Yaşam

Genel-İş Üyesi işçiler kadro için iş yavaşlattı

– Genel-iş Balıkesirde iş yavaşlattı – Genel-İş Üyesi işçiler kadro için iş yavaşlattı – Belediye işçileri Balıkesirden sesini yükseltti DİSK/Genel-İş Sendikası Balıkesir’de örgütlü olduğu belediyelerde iş yavaşlattı. Türkiye genelinde olduğu..

kafkas_reklam yeliz

– Genel-iş Balıkesirde iş yavaşlattı

– Genel-İş Üyesi işçiler kadro için iş yavaşlattı

– Belediye işçileri Balıkesirden sesini yükseltti

DİSK/Genel-İş Sendikası Balıkesir’de örgütlü olduğu belediyelerde iş yavaşlattı. Türkiye genelinde olduğu gibi Balıkesir’de 8 belediyede işçiler, hükümetten kadro başta olmak üzere halk ve taleplerinin yerine getirilmesi için seslerini yükseltti.

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası tarafından hükümetten kadro ve ilave tediye haklarının verilmesi, ücretlerde iyileştirme, belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılığı son verilmesi ve ücretlerdeki gelir vergisi kesintisinin düşürülmesi talebi ile Türkiye genelinde gerçekleştirdiği iş yavaşlatma eylemine Balıkesir Şubesi 8 belediyeden destek verdi. DİSK Genel-İş Sendikası’nın Balıkesir’de örgütlü olduğu Gömeç, Burhaniye, Edremit, Balya, Gönen, Manyas, Bandırma ve Erdek Belediyeleri’nde sendika üyesi işçiler vatandaşların acil ihtiyaçlarını aksatmadan bir günlük iş yavaşlatma eylemi gerçekleştirdi. Belediye şantiyelerinde toplanan işçiler, “Belediye işçilerinin ücretleri iyileştirilsin”, “Belediye şirket işçilerine yapılan ayrımcılık son bulsun”, “Kadro hakkımız”, “Vergide adalet istiyoruz” gibi pankart açarak basın açıklamasında bulundu.

DİSK/Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı, iş yavaşlatma eyleminin görev yaptıkları belediyeler ile ilgili olmadığını, daha önce sağlık emekçileri ve öğretmenlerin yaptığı gibi hükümete sesleri daha yüksek bir şekilde duyurabilmek için olduğunu ifade etti.

Balıkesir Şube Başkanı Ovalı yaptığı açıklamada şöyle dedi;

“Ülkemizdeki ekonomik kriz derinleşerek devam ediyor. İşçilerin ve emekçilerin geçim sorunları ise buna bağlı olarak gün geçtikçe büyüyor. “Dövizi kontrol altına aldık”, “Enflasyon düşüyor” söylemlerinin boş bir laftan ibaret olduğunu

hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Döviz tarihi rekorlar kırarken, enflasyon ise yalnızca TÜİK sepetinde düşüyor. Çarşıda, pazarda, markette ise zamlar hız kesmeden devam ediyor. Hayat pahalılığı artıyor, alım gücümüz her geçen gün düşüyor. İşçiler ve emekçiler sebebi olmadıkları bir krizin tüm yükünü çekmeye mecbur bırakılıyor. İktidar, ekonomi yönetiminde “rasyonel politikalara” dönmek adına yine finans ve sermaye çevrelerini önceleyen bir politikayı hayata geçirmeye koyuluyor. İşçi sınıfı ve emekçilerin temel talepleri olan gelir dağılımdaki adaletinin sağlanması, vergide adaletin gerçekleşmesi, insanca yaşanabilir bir ücretin sağlanması, sendikal hak ve özgürlüklerin genişletilmesi gibi konularda ne yazık ki bir adım atılmıyor. Ücretlerdeki erime ise her geçen gün artıyor. Toplu iş sözleşmeleri ile elde edilen ücret artışları, artan hayat pahalılığı karşısında zaman içinde eriyor. İşverenler bu sefer de ekonomik ve siyasal belirsizlikleri ileri sürerek toplu sözleşmelerde işçi ücretlerini baskılamaya çalışıyor. Ülke genelinde sendikalı ve toplu iş sözleşmeli işçi sayısının %10’u bulmadığı bir ortam içerisinde ücretler yasal asgari ücret düzeyine sıkışıyor. Tüm sektörlerde yaygın temel ücret haline dönen yasal asgari ücret sendikalı işyerlerini de kuşatıyor.

Siyasal iktidara ve Meclisteki tüm siyasi parti gruplarına çağrı yapıyoruz! 696 sayılı KHK ile belediye işçilerine yapılan ayrımcılık derhal kaldırılmalıdır. Belediye şirket işçileri de kadroya geçirilmeli, yıllardır mahrum bırakılan 52 günlük ilave tediye hakkı bir an evvel verilmelidir. Belediyelerin önemli bir bölümünde var olan ekonomik zorlukları ortadan kaldırmak için belediye gelirlerinin artırılması, İller Bankası paylarında kesinti yapılmaması, merkezi

bütçeden belediyelere işçi ücretlerine ilişkin pay aktarılması, personel giderlerine ilişkin getirilen bütçe sınırlamalarının kaldırılması gibi bir dizi düzenlemeler bir an evvel hayata geçirilmelidir. Ayrıca kıdem tazminat tavanı uygulaması, işçilerin mağduriyetine neden olmaktadır. Son memur maaş uygulamasından doğacak, düşük kıdem tazminatı tavanına ilişkin mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz. Yüz binlerce belediye işçisine çağrı yapıyoruz! Talebimiz eşitlik ve insanca yaşayacak bir ücrettir. Bu talep sadece üyelerimizin değil yüzbinlerce belediye işçisinin talebidir. Tüm belediye işçilerini 4 ana talebimiz etrafında mücadele etmeye çağırıyoruz.

  • İnsanca yaşayacak bir ücret için tüm ücretler iyileştirilmelidir!
  • Belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılık son bulmalıdır!
  • Kadro ve ilave tediye haklarımız derhal verilmelidir!
  • Vergide adalet sağlanmalı ücretlerdeki gelir vergisi kesintisi düşürülmelidir!

Belediye işçileri olarak sesimizi yükseltelim. Taleplerimiz için hep birlikte mücadele edelim ve kazanalım. Yaşasın Disk Yaşasın Genel-İş” dedi.

Genel-İş Üyesi işçiler kadro için iş yavaşlattı

Bandırma (3)
Bandırma (4)
Balya (1)
Balya (6)
Bandırma (1) Hüseyin Ovalı
Balya (2)
Balya (7)
Bandırma (7)
Balya (5) Hüseyin Ovalı
Balya (4)
Bandırma (6)
Balya (3)
Edremit (4)
Bandırma (8)
Edremit (5) Hüseyin Ovalı
Burhaniye
Balya (8)
Gönen (3)
Bandırma (2)
Edremit (3)
Manyas
Bandırma (5)
Edremit (2)
Gömeç
Erdek
Bandırma (3) Bandırma (4) Balya (1) Balya (6) Bandırma (1) Hüseyin Ovalı Balya (2) Balya (7) Bandırma (7) Balya (5) Hüseyin Ovalı Balya (4) Bandırma (6) Balya (3) Edremit (4) Bandırma (8) Edremit (5) Hüseyin Ovalı Burhaniye Balya (8) Gönen (3) Bandırma (2) Edremit (3) Manyas Bandırma (5) Edremit (2) Gömeç Erdek

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL