mehmet_ertas_insaat

Atom bombasının patlamasından depremin yeryüzüne vurmasına ne kadar zaman geçer?

Yeraltında atom bombasının patlası anında gamma ışınları saçılır. Bunların bir kısmı yeryüzünü aşıp atmosfere girince geceleri mavi bir ışınlanma olur. Ardından ses hızıyla patmayla oluşan titreşim yayılır ve yerüstünde duyulur..

Atom bombasının patlamasından depremin yeryüzüne vurmasına ne kadar zaman geçer?
kafkas_reklam yeliz

Yeraltında atom bombasının patlası anında gamma ışınları saçılır. Bunların bir kısmı yeryüzünü aşıp atmosfere girince geceleri mavi bir ışınlanma olur.

Ardından ses hızıyla patmayla oluşan titreşim yayılır ve yerüstünde duyulur ve deprem olarak etki yapar.

Ses havada saniyede 331 metre yol alır. Yeraltında kayalar sert maddeden oluştuğundan saniyede 1700 metre ile 2100 metre arasında hızla yayılır.

Göğün ışınlanmasıyla deprem arasındaki zamanla depremin merkezinin hem uzaklığı ve hemde derinliği hesaplanar.

İngilizceden: Sesin Diğer Malzemelerdeki Hızı
https://www.nde-ed.org/Physics/Sound/speedinair.xhtml

Sesin Maddelerdeki Hızı


Madde
Ses Hızı
Lastik 60 m/s
Hava 40°C 355 m/s
Hava 20°C 343 m/s
Kurşun 1210 m/s
 Altın 3240 m/s
Cam 4540 m/s
Bakır 4600 m/s
Aluminyum 6320 m/s

Sesin yayıldığı madde değişirse ne olur?

Sesin hızı her zaman aynı değildir. Sesin, molekülden moleküle geçen kinetik enerjinin bir titreşimi olduğunu unutmayın. Moleküller birbirine ne kadar yakınsa ve bağları ne kadar sıkıysa, sesi birbirlerine iletmeleri o kadar kısa sürer ve ses o kadar hızlı yayılır. Ses dalgalarının katılardan geçmesi sıvılardan daha kolaydır çünkü katılarda moleküller birbirine daha yakındır ve daha sıkı bir şekilde bağlanmıştır. Benzer şekilde, sesin gazlardan geçmesi sıvılardan daha zordur, çünkü gaz molekülleri birbirlerinden daha uzaktır. Sesin hızı katı maddelerde daha hızlı, sıvı ve gazlarda ise daha yavaştır. Bir ses dalgasının hızı, maddenin iki özelliğinden etkilenir: elastik özellikler ve yoğunluk.

İngilizceden: Ses Hızı
https://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_sound

Konuşma dilinde sesin hızı, havadaki ses dalgalarının hızını ifade eder. Bununla birlikte, sesin hızı maddeden maddeye değişir: tipik olarak, ses en yavaş gazlarda, daha hızlı sıvılarda ve en hızlı katılarda yayılır. Örneğin ses havada 343 m/s hızla yol alırken, suda 1.481 m/s (yaklaşık 4,3 kat daha hızlı), demirde 5.120 m/s (yaklaşık 15 kat daha hızlı) hızla hareket eder. Elmas gibi son derece sert bir malzemede, ses saniyede 12.000 metre (39.000 ft/s),[2]—havadaki hızının yaklaşık 35 katı ve normal koşullar altında gidebileceği en hızlı hız ile hareket eder.

İngilizceden: Sesin topraktaki hızı nedir?
Omar Luis Curetti, Schlumberger’de (şirket) eski FE-SQC (1975–2008). Yazarın 5,4 bin yanıtı ve 6,2 milyon yanıt görüntülemesi var.
https://www.quora.com/What-is-the-speed-of-sound-in-soil

1700 ile 2100 m/s arasında, toprak sıkışmasına bağlı olarak (ne kadar sıkıştırılırsa o kadar hızlı), bu tortul topraklar içindir, eğer kayadan bahsedersek, hız yaklaşık 3000 m/s’ye çıkabilir.

Bu bilgilere göre patlama hemen merkezinin üstünde izlenir ve deprem gamma ışınlanmasından bir saniye sonra başlarsa atom bombası 2500 ile 3000 metre derinlikte patlatılmıştır.

Eğer patlama merkezinden 10 km uzakta izlenirse gamma ışınlanmasından 5 saniye sonra deprem hisedilir ve 11 saniye sonra patlama duyulur. Deprem dalgaları o anda devam ettiği için sarsıntı ve ses birbirine karışır.

Rare Earthquake Lights!
Giuseppe Mazhenbin, Jan 8, 2022

Dashcam footage captures moment fresh earthquake hits Turkey
Guardian News, Feb 20, 2023 TÜRKIYE

Strange Glow In Turkish Skies before Earthquakes.
Vaultteam6, Feb 8, 2023

Başka soru ve cevaplar için temanın ana sayfasına geri git.


License of Enkidu Gilgamesh – Sharing is Caring!

Bookmark and Share
YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (1)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

  1. Şubat 2023 Güney Doğu Anadolu depremi üzerine soru ve cevaplar: Anasayfa – Ezberbozan Medya diyorki:

    […] Atom bombasının patlamasından depremin yeryüzüne vurmasına ne kadar zaman geçer? […]

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL