mehmet_ertas_insaat
Kültür-Sanat Sağlık Yaşam

Tarih Boyu Tütsü ile Tedavi Yöntemleri

Tarih Boyu Tütsü ile Tedavi Yöntemleri, BAÇEM’de konuşuldu

kafkas_reklam yeliz

Tarih Boyu Tütsü ile Tedavi Yöntemleri, BAÇEM’de konuşuldu

Tütsü, kadim tıp hekimleri tarafından günümüze taşındı

Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali kapsamında düzenlenen “Tarih Boyu Tütsü ile Tedavi” semineri, Aromaterapist Laborant Dr. Rana Babaç Çelebi’nin anlatımıyla gerçekleştirildi. Tütsünün, çivi yazısı tabletlerden Roma ve Osmanlı hekimlerinin metinlerinde kadar birçok kaynakta yer aldığını ifade eden Babaç, kadim tıp hekimleri tarafından nesilden nesile taşındığını ifade etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Aromaterapi Festivali kapsamında düzenlediği seminerlerde birbirinden değerli isimleri, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde (BAÇEM) ağırladı. Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesini kuran aynı zamanda eşiyle birlikte Kazdağları’nda bulunan arazilerinde endüstriyel ölçekte tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiren Aromaterapist Laborant Dr. Rana Babaç Çelebi’nin “Tarih Boyu Tütsü ile Tedavi” seminerine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

TARİH BOYUNCA BİRÇOK ALANDA KULLANILDI
İnsanın, tarihin başlangıcından bu yana doğada bulduğu; bitkisel, hayvansal ve mineral kökenli hammaddelerden hazırladığı tütsüleri direkt olarak hastalıkları tedavi etmekte kullandığını söyleyen Dr. Rana Babaç Çelebi, indirekt olarak ise panteondaki tanrılarına yakarışlarını ulaştırmada ve günlük hayatta ölü gömmekten politik mesaj vermeye kadar pek çok alanda kullanıldığını aktardı.

TÜTSÜLER, KÜLTÜR MOZAİĞİNİN RENKLİ BİR PARÇASI
İnsanların, çağlar içerisinde fayda gördüğü ve amaçlarına hizmet eden tütsü uygulamalarını tekrar ederken sağlık veren dumanları bir meşale gibi kadim tıp hekimleri tarafından nesilden nesile taşındığını ifade eden Dr. Rana Babaç Çelebi “Güzel koku üzerine; inanışlar geleneklere, gelenekler ise toplumları oluşturan kültür mozaiğinin renkli taşlarına dönüşmüştür. Farklı zamanlarda uzmanlık alanlarına sahip tarihçilerin, antropologların, arkeologların ve Türkologların büyük emekleriyle bugüne taşınan zengin bilgi birikiminin değişmez bir parçası olarak karşımıza çıkan tütsü, çivi yazısı tabletlerden medikal papirüslere, tarih kitapları ve seyahatnamelerden Roma ve Osmanlı hekimlerinin metinlerinde kadar birçok kaynakta yer almıştır.” dedi.

Doktora tezi olan tütsünün tedavide kullanımı hakkında bilgiler verdiğini belirten Dr. Rana Babaç Çelebi “Bu çok köklü bir uygulama. Bunun bütün tedavi sistemlerinin bir parçası olan geçerli bir yöntem olduğunu keşfettiğimden ve tütsünün tedavi amaçlı kullanılan sistemlerinden ve tarihinden bahsettim.” diye konuştu.

Tütsü, kadim tıp hekimleri tarafından günümüze taşındı

tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_5
tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_4
tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_3
tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_2
tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_1
tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_5 tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_4 tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_3 tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_2 tarih_boyu_tutsu_ile_tedavi_yontemleri_bacemde_konusuldu_1

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL