mehmet_ertas_insaat
Güncel Manşet Siyaset

TÜRKİYE’YE DARBE İLE DİZ ÇÖKTÜRME DÖNEMİ BİTMİŞTİR

Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının idam edilişinin 60’ıncı yılında 81 İl Teşkilatı’nda eş zamanlı olarak ortak basın açıklaması düzenledi.

TÜRKİYE’YE DARBE İLE DİZ ÇÖKTÜRME DÖNEMİ BİTMİŞTİR
kafkas_reklam yeliz

Ak Parti İnsan Hakları Başkanlığı, 17 Eylül 1961’de merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının idam edilişinin 60’ıncı yılında 81 İl Teşkilatı’nda eş zamanlı olarak ortak basın açıklaması düzenledi.

Ak Parti Balıkesir İnsan Hakları Başkanı Hakan AKA:

“TÜRKİYE’YE DARBE İLE DİZ ÇÖKTÜRME DÖNEMİ BİTMİŞTİR”

Ak Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkanlığı, 17 Eylül 1961 tarihinde merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edildiği, Türkiye’nin tarihine kara bir leke olarak yazılan günün 60’ıncı yıldönümü anma toplantısı düzenledi. 81 İl Teşkilatı ile birlikte ve İnsan Hakları Başkanlarının da katıldığı ve eş zamanlı olarak düzenlenen ortak basın açıklamasında 1960 darbesine ve 1961’deki idamların ülke siyasetinde açtığı yaralara dikkat çekildi.

Ak Parti Balıkesir İl Teşkilatı İnsan Hakları Başkanı Hakan Aka basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde toplumsal ve siyasi unsurlarıyla birlikte ilk darbe 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu dönem, Türkiye’de darbelerin başlangıcı olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır.

27 Mayıs Askeri Darbesi ile birlikte Anadolu’nun yetiştirdiği çok sayıda vatan evladı yine vatanı için bedel ödemek durumunda bırakılmıştır.

Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulmuş milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş, idam sehpalarında şehit edilmiştir.

Darbelerle birlikte meydana gelen vesayet hegemonyası hem bu ülkenin geleceğini hem de milletimizin demokrasi, ekonomi, moral ve motivasyonunu öğütmüştür.

1950 yılında iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldırmış, Türkiye’ye çağ atlatmış, milletin milli, manevi değerlerini iadei itibar etmişlerdir.

Tek parti rejiminin ülkemize yaşattığı en büyük zulüm olan Türkçe Ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir.

Takvimler 27 Mayıs 1960’ı gösterdiğinde, milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Demokrat Parti, darbeci, vesayetçi zihniyet tarafından “alaşağı edilmiştir”.

1961 Eylül’ünde ise Adnan Menderes ve arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan mizansen yargılamalar sonucu idam sehpasına çıkarılmış, aileleriyle helalleşmelerine dahi izin verilmeyen milletin evlatları, idam sehpasında bile Milletimizin saadetini düşünerek hayata veda etmişlerdir.

27 Mayıs’ta başlayan darbeler 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam etmiş ve milletimize büyük zararlar vermiştir. Yalnızca milletin evlatları değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti karanlığa gömülmek istenmiştir.

27 Nisan E-Muhtırası, 15 Temmuz Darbe Girişimi ile uyandırılmaya çalışılan bu karanlık odaklar, Aziz Milletimizin 15 Temmuz Gecesi gösterdiği kararlılık ile sekteye uğratılmış ve ilelebet engellenmiştir.

Türkiye’de darbeler tarihi bir daha açılmamak üzere 16 Temmuz sabahı itibariyle kapanmıştır. Sahneye koyulmak istenilen oyunlara, Türkiye’ye diz çöktürmek istenen her eyleme karşı milletine ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.

Kişiler değişse de asırlardır süregelen oyunların farkında olan bizler halkımız ile birlikte Hak mücadelemizi sürdürmeye, ülkemizi her çeşit saldırıya karşı müdafaa etmeye devam edeceğiz.

17 Eylül karanlık gecesinin 60’ıncı yılında, surda bir gedik açarak nesillere yol veren, daha demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.”

Ak Parti Balıkesir İl Teşkilatı İnsan Hakları Başkanı Hakan Aka’nın düzenlediği basın toplantısına; Kadın Kolları İnsan Hakları Başkanı Nilüfer Selvi, Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Murat Uysal, İnsan Hakları Başkan Yardımcıları Hülya Ayyıldız, Türkan Özcan ve Havva Çelik katıldı.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL