mehmet_ertas_insaat
Yaşam

TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI VE 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI VE 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
DOLAYISIYLA BASIN AÇIKLAMASI

kafkas_reklam yeliz

TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI VE 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
DOLAYISIYLA BASIN AÇIKLAMASI

1
Dünya Çevre Günü, 1972 yılından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık oluşturulması amacıyla kutlanmaktadır. Bu yıl ise, 1-7 Haziran haftası Sn. Cumhurbaşkanı’mızın imzasıyla “Türkiye Çevre Haftası” olarak ilan edilmiştir. Bu sayede yalnız bir gün değil bir hafta boyunca tüm Türkiye’de çeşitli etkinliklerle çevrenin önemini anlatarak, bu alanda yapılan çalışmaları paylaşarak hedeflerimizi ortaya koyuyoruz. Bu karar dolayısıyla Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.

AK Parti olarak iktidara geldiğimiz ilk günden bu yana çevreye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaştık. Şehirlerimizin uzun yıllar süregelen pek çok çevresel sorununa acil çözümler üretirken, bir yandan da orta ve uzun vadeli hedeflerimizi hayata geçirmenin gayreti içerisinde olduk. AK Parti belediyeciliği ile tanışan şehirlerimizde; çöp, çamur, çukur, bataklığa dönmüş su kaynakları, hava kirliliğinden nefes alınamayan şehir manzaraları artık tarihe karışmıştır.

2

Şehirlerimiz artık Sıfır Atık’ı, Sıfır Atık Mavi’yi, Geleceğe Nefes’i, Millet Bahçeleri’ni, mavi bayraklı plajları, yenilenebilir ve temiz enerjiyi konuşmakta; bu kulvarlarda adeta birbirleriyle yarışmaktadır. Geçtiğimiz 20 yılda çevreyi korumak ve yaşatmak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek adına “sessiz devrimler” olarak tanımladığımız sayısız hizmeti ve eseri milletimize kazandırdık.

İklim değişikliğiyle mücadelede tüm dünyanın olmazsa olmaz olarak gördüğü yenilenebilir enerjide % 54 kurulu güç seviyesine ulaştık, Avrupa’da 5. sıraya yükseldik. Dünya genelinde orman varlığı her geçen gün azalırken, Türkiye olarak orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biri olduk. 20 yılda 2 milyon hektarın üzerinde bir artışla en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’da 1. dünyada 4. sıraya yerleştik. Orman varlığının yanı sıra kentsel yeşil alan varlığımızı arttırmak adına, 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefi ile şehirlerimizin en merkezi noktalarında 127 adet Millet Bahçesi’ni vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Korunan alanlarımızı % 9,6’dan % 11,9’a çıkardık. Ülkemizde 104 kilometresi Millet Bahçeleri içerisinde olmak üzere toplamda 207 kilometre bisiklet yolunun ve 187 kilometre yeşil yürüyüş yolunun yapımını tamamladık.

Atıkların ekolojik zararlarını önlerken, aynı zamanda ekonomik bir değer kazanmak amacıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız tarafından başlatılan ve uluslararası çapta ödüllere layık görülen Sıfır Atık Projesi’ni tüm yurtta yaygınlaştırdık. Ayrıca belirtmeliyiz ki; bu hedeflerin hayata geçirilmesine hız kazandırmak amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Ajansı, faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir.

Ülkemizde kesintisiz ulaşımı sağlamak, mesafeleri kısaltırken karbon salımını da azaltmak amacıyla kara, hava, demiryolu ve denizyolu altyapımızı güçlendirirken, sıfır emisyonlu aracımız, Türkiye’nin Otomobili TOGG’u da milletimize kazandırdık. Tüm bu çalışmalarla birlikte gelecek nesillere sadece temiz ve yaşanabilir bir çevre değil, aynı zamanda büyütülüp geliştirilecek yeni fikirler miras bırakmayı da ilke edindik.

 

Ülkemizde bütün bu gelişmeler olurken,
Balıkesir’imize 12 Adet Millet Bahçesi, (1.554.681 m2) kazandırdık, kazandırmaya devam ediyoruz. Balıkesir’de; Çamlık ve Karesi Millet Bahçesi, İvrindi, Kepsut, Susurluk, Havran, Gömeç, Savaştepe ile yapımı devam eden Bigadiç, Dursunbey Sazderesi, Sındırgı Çamlık ve Kışla Millet Bahçelerini hizmete sunduk, sunmaya devam ediyoruz.
• Balıkesir’de 2019-2021 yılları arasında; 26.365 adet ağaç, 583.465 adet peyzaj bitkisi ile 2.312.237 adet yazlık ve kışlık çiçek dikimi yapılmış olup kentin yeşil alan miktarının arttırılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.
• Yeşil alan varlığımızı 331.803 m² Hektar artırdık.
• 25.084 kilometre bisiklet yolu.
• Şehrimizin geleceğine yönelik Büyükşehir Belediyemizin nezdinde yenilenebilir enerji kurulu güç kapasitesini 450 kwatta çıkardık,
• Yine Büyükşehir Belediyemiz tarafından hizmete alınan 8 adet 137.000 kişi 25.874 m3/gün kişi kapasite atıksu arıtma tesisi, 173.000 bin kişilik 24.533 m³/gün kişi kapasiteli Bandırma Entegre Su Projesi Paket 1 Atıksu Arıtma Tesisi, 62.750 bin kişilik 8.700 m3/gün kişi kapasiteli Erdek Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisine ait yapım çalışmalarımız devam etmektedir.
• İlimizdeki katı atık transfer istasyonu sayısı 5’ten 11’e yükseltildi.
• Islah ve rehabilitasyonu yapılan düzensiz vahşi depolama sahaları oranını yüzde 3’ten yüzde 85’e çıkararak 2 milyon 700 bin m³ alanın rehabilitasyonunu gerçekleştirildi.
• Büyükşehir Belediyemizin koordinasyonunda; sağlıklı çevre, kaliteli yaşam hedefiyle tıbbi atık yönetimi faaliyetlerini etkin bir şekilde devam ettiriyoruz. İlimizde yer alan sağlık kurum ve kuruluşları, muayenehaneler, diş hekimleri gibi 500’ün üzerinde tıbbi atık üreticisinden her gün 4 bin kg tıbbi atık düzenli olarak ekiplerimizce toplanarak tesisimizde sterilizasyon ve bertarafı sağlanmaktadır.

3
• İlimizde döngüsel ekonominin daha hareketli olması amacıyla sıfır atık pilot projeleri uygulanmaya başlanmış olup, bu kapsamda Tarlada Sıfır Atık, Atıksız Adalar, Sıfır Atık Caddesi, Artık İlaç Toplama, Artık Yemek Toplama ve A(R)TIK YOK Atık Yönetimi ve İklim Değişikliği Bilinçlendirme Projeleri devreye alınmıştır.
• Büyükşehir Belediyemizin başlattığı çalışma ile çevrenin korunması, atıkların uygun bir şekilde yönetilmesi ve geri kazanılabilir atıkların kaynağında ayrı toplanarak döngüsel ekonomiye katkı sağlanması amacıyla Altıeylül ilçesi 100. Yıl ve Savaştepe Caddelerini “Sıfır Atık Caddesi” olarak belirlendi.
• Tarım alanlarında ortaya çıkan geri kazanılabilir ve tehlikeli atıkların yönetiminin sağlanması amacıyla “Tarlada Sıfır Atık Projesi” başlatıldı.
• Bütün bu çalışmalar devam ederken; şehrimizi değişen iklim şartlarına dirençli hale getirmek için Büyükşehir Belediyemiz, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün koordinasyonunda “Balıkesir Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı” Aralık 2021 ‘de tamamlandı
• Çevre haftası etkinliklerimizi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz ile koordinasyon içerisinde planlandı. Bu kapsamda Değirmen Boğazı Mesire Yeri’nde Doğa Yürüyüşü ve Çevre Etkinlikleri, Entegre Katı Atık Tesisi Ziyareti, Kadriye Kemal Gürel İlkokulu Çevre Eğitimi, Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde Stant Çalışması, Burhaniye Sahil ve Çevre Temizliği etkinlikleri gerçekleştirilecektir.
• Balıkesir İl genelinde 2021 yılı için toplamda 36 adet Mavi Bayraklı Plajımız bulunmaktadır. 2017 Yılında başlayan Mavi Bayrak çalışmalarımız her geçen yıl artarak devam etmektedir.

Değerli basın mensupları,

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak her alanda olduğu gibi çevre konusunda da samimi ve gayretli çabalar ortaya koyuyor, sözde çevrecilerin yaptığı gibi çevreyi kullanışlı bir siyaset alanı olarak görmüyoruz.

Bizim için çevreci olmak; çevreyi ve tabiatı korumak ve yaşatmaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizin dört bir yanını milyarlarca fidanla buluşturmaktır.
Bizim için çevreci olmak; vatandaşlarımızın doğayla iç içe vakit geçirmesini sağlayacak Millet Bahçeleri’ni hizmete sunmaktır.
Bizim için çevreci olmak; elektrikli aracımız TOGG’u üretmek, Türkiye’nin iddiasını dünyaya duyurmaktır.
Bizim için çevreci olmak; atıkların çöpe atılamayacak kadar kıymetli olduğunu bilip Sıfır Atık Projesi’ni hayata geçirmektir.
Bizim için çevreci olmak; atıksu arıtma tesislerini yurdun dört bir tarafında yaygınlaştırmaktır.
Bizim için çevreci olmak; Edirne’den Hakkâri’ye kadar kesintisiz bisiklet yolu hedefini ortaya koymaktır.
Bizim için çevreci olmak; ülkemizi Yeşil Kalkınma Devrimi ile birlikte 2053 yılında Net Sıfır Emisyon hedefine ulaştırmak için çalışmaktır.
İşte bu duygu ve düşüncelerle; Balıkesirliler olarak evlatlarımıza yemyeşil bir yeryüzü, masmavi bir gökyüzü bırakmak, çevreyi korumAK ve yaşatmAK noktasında gayretle çalışmaya devam edeceğiz.

Herkesi bu sorumluluk doğrultusunda bizimle olmaya davet ediyor, Türkiye Çevre Haftası’nı ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL