mehmet_ertas_insaat
Levent Mercan Yaşam

TÜRKİYE’DE HALK İÇİN SİYASİ BİLİNÇ VAR MI?

Çok değil Şubat ayında ülkemiz gelmiş geçmiş en büyük felaketi yaşadı. Sıvılaşma olan zeminlerde yaşanan depremde taş üstüne taş kalmadı. Onbinlerce insanımızı kaybettik. Başımıza gelen felaketten dersimizi çıkarabildik mi?

kafkas_reklam yeliz

Çok değil Şubat ayında ülkemiz gelmiş geçmiş en büyük felaketi yaşadı. Sıvılaşma olan zeminlerde yaşanan depremde taş üstüne taş kalmadı. Onbinlerce insanımızı kaybettik. Başımıza gelen felaketten dersimizi çıkarabildik mi?

CEK CAKLI CÜMLELERDEN YORULDUM

Deprem sonrasında sözüm ona sorumlu siyasiler kamera gördükleri anda bundan sonra böyle alanlarda yapılaşmalara asla izin vermeyeceğiz, zemin sıvılaşması olan yerlerde yapılaşmaya geçit vermeyeceğiz, zemin etüdleri doğru yapılacak, binalar sağlam yapılacak gibi söylemleri sarf etmeye ettiler ama gerçekten uygulanıyor mu?

SİYASİLER İMAR BARONLARINA MI YOKSA HALKA KARŞI MI SORUMLU?

Edremit’in Dalyan bölgesinde bir arıtma-ma meselesinden dolayı yaşananlar halkın ilk gündem maddesi oldu. Dalyan bölgesindeki zemin sıvılaşması var mı diye sormak bile abesle iştigal. Kış mevsiminde Orjan yolu üzerinden araçların gidiş gelişleri bile risk taşımakta. Zemin sıvılaşması o kadar riskli ki; herkes büyük bir deprem yaşanması durumunda binaların batacağını öğrenmiş durumda. Altınkum’da satışa çıkartılan devasa imar rantı alanını alıp, lüks villalar yapmak isteyenler haliyle inşaat yapacakları bölgede leş gibi kokan bir arıtma istemedikleri için talepleri mevcut arıtmanın yerinden kaldırılması yönünde. Yerin satılmasıyla arıtma alanında güya yeşil alan kalacak dense de, imar baronlarının işine gelmediği için arıtmanın kaldırılması yönünde siyasi iktidar iradesi algı siyasetine sarılmakta. Mevcut arıtmanın yetersizliğinden dem vurup yenisini yapmak istediklerini, bunun için de Edremit Belediyesinden arıtma yeri talebinin Edremit meclis üyelerince engellendiğini kamuoyuna algı siyaseti ile anlatma gayretindeler. Halkımız sağ duyulu olduğu için asıl maksadın ne olduğunu gördü. Bir de gerçekleri ortaya çırılçıplak haliyle koyan şehrimizin evladı, şehir plancısı Nevin Sayman’ın halkı bilgilendirme maksatlı videolar paylaşması, halk arasında her şeyin net şekilde görülmesine neden oldu. Haliyle yeni arıtma için arazi tahsisine onay verme noktasında kafası karışan meclis üyeleri bile kesinlikle karşı olacaklarını ifade etmekteler. Çünkü imar baronları rantlarını elde ettikleri anda yeni rant kokan alanlarına geçecekler. Olan yine bölgede yaşamak zorunda kalan vatandaşlara olacak. Bunun bilinciyle halkın direniş göstermesi, halka karşı sorumluluk bilincinde olan meclis üyelerinin bu sorumlulukla Edremit’e sahip çıkan duruş sergilemesi kaçınılmazdı.

ZEMİN SIVILAŞMASI OLAN YERDE İNŞAAT İZNİ VERMEYECEĞİZ DİYEN SİYASİ İKTİDARA ÇAĞRIMDIR

Bu sözü Türk Halkına siyasi iktidar olarak verdiniz. Sözünüzün ardında durmak yakışmaz mı? Kendi partili Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin arıtma yerini bahane ederek algı siyasetiyle inşaat baronlarının imar rantına kaymak sürecek hamlesine bugün dur demeyeceksiniz de ne zaman diyeceksiniz? Üstelik depremde toplanma alanı olarak belirlenen arazinin bile satışa çıkarıldığı bir bölgede, zemin sıvılaşmasının çevre bakanlığı kayıtlarında da var olduğu gerçekle, Altınkum’da yapılaşmaya halk için geçit vermemelisiniz. Aksi takdirde ne olur? Yaşanabilecek ilk depremde mevcut binaların bile batma riski olduğu gerçeği ile inşaat baronlarının yapmayı düşündüğü lüks villalar da batacaktır. Göz göre göre bir felakete zemin hazırlanmaması, birkaç inşaat baronunun banka hesaplarının kabarması için halkımızın diri diri yaşadıkları toprakları mezarlığa çevirmemek için gerekli düzenlemelerin acilen yapılması gerekmektedir. Düşünmesi bile insanı korkuturken yaşanabilecek felaketin alacağı boyutun ne kadar büyük olduğunu göremez mi olduk yoksa? Birkaç yandaş fondaş medya pompalaması ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin finanse ettiği yayınlarla halkımızın kandırılmasına asla müsaade etmeyeceğimizi göremiyormuyuz? Edremit’in evlatlarının Edremit’e sahip çıkma iradesi gösteremeyeceğini mi düşünenler var acaba? Dalyan bölgesinde yapılaşmaya kesinlikle geçit verilmemeli. Siyasi iktidar halkına verdiği sözü yerine getirmelidir. Unutmamak gerekir ki; halka karşı siyaset icra edilemez. Hele hele birkaç imar baronu rant koparsın diye algı siyasetine sarılan siyasi anlayış ranttan siyasi menfaat çıkarsın diye bu yol izlenemez.

Türk Halkı için hizmet verecek siyasi bilince ihtiyacımız var. Nüfus yoğunluğundan bahsederek siyasi edebiyat yapılamaz. Dünyanın açlıkla terbiye edileceği, insanlığın sonunun getireleceği projelerin konuşulduğu günlerde, tarım alanlarını, sulak alanları yok etme pahasına, imar rantı sağlayacak şekilde imara açanlar elbet sandıklarda halka hesap verecektir. İmara açarak oluşturulan ranta parası olan herkes kaşık sallamak ister. Siz buna engel olacak siyasi iradeyi gösterdiğiniz anda nüfus yoğunluğunun artması söz konusu da olmayacaktır. Dolayısı ile var olan kapasitesi yetersiz mevcut arıtma üzerinde teknolojik yenileme ve kapasite artırımına gidilmesi durumunda, arıtma sorunu da ortadan kalkacaktır.

Ezberbozan Medya olarak arıtmaya karşı değiliz. Mevcut arıtmanın geliştirilmemesine, kapasite artırımına gidilmeyip, yeni arıtma bahanesi ile imar rantına sebep olacak siyasi irade yaklaşımına karşıyız.

Maksat halka hizmet ise mevcut arıtma alanında yenileme ve genişletme yapılır. Maksat imar baronlarına çanak tutmak ise yeni arıtma yeri bahanesi ile algı siyasetine sarılınır. Derdimiz bağğcı dövmek değil, derdimiz halkımızın üzüm yemesini tesis edecek siyasi bilincin gelişmesidir.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL