mehmet_ertas_insaat
Kültür-Sanat

Ayvalık Belediyesi’nin katkılarıyla Seyir Derneği tarafından düzenlenen ‘Açık Hava Film Geceleri’ kapsamında 8-17 Temmuz tarihleri arasında Ayvalık Belediyesi yeni hizmet binası bahçesinde (eski Vergi Dairesi), denize nazır gösterimler yapılacak.

Default
kafkas_reklam yeliz

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR!

Yılın heyecan uyandıran ve dünya festivallerinden ödüllerle dönen yapımlar Ayvalık’ta sanatseverler ile buluşacak. Ayvalık Belediyesi’nin katkılarıyla Seyir Derneği tarafından düzenlenen ‘Açık Hava Film Geceleri’ kapsamında 8-17 Temmuz tarihleri arasında Ayvalık Belediyesi yeni hizmet binası bahçesinde (eski Vergi Dairesi), denize nazır gösterimler yapılacak.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (1)
10 Gecede 11 Film Gösterilecek!
Ayvalık Açık Hava Film Geceleri kapsamında Venedik, Cannes, Sundance ve Berlin başta olmak üzere önemli festivallerde gösterilen, Oscar ve Altın Küre ödüllerinde adlarını duyuran yapımlar izleyiciyle buluşacak.
10 günlük sinema şenliğinde Paul Thomas Anderson’ın Oscar ve Altın Küre ödüllerine birçok dalda aday gösterilen, Amerikan Film Enstitüsü’nün 2021’in ‘En İyi 10 Filmi’ arasında gösterdiği “Licorice Pizza” izlenebilir.

default
default

Film, izleyiciyi 1973 yılına götürüyor ve iki gencin büyümelerini, hayallerini, var olma çabalarını ve aşklarını dönemin önemli siyasal ve toplumsal gelişmelerini de fona alarak, şahane müzikler eşliğinde anlatıyor. Ünlü oyuncu Philip Seymour Hoffman’ın oğlu Cooper Hoffman ve Alana Haim, başrol oynadıkları bu ilk filmleriyle Hollywood’un bundan sonraki yıldızları olacaklarını kanıtlıyorlar.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (2)
“Vortex”
Gaspar Noé’nin önceki filmleri gibi prömiyerini Cannes’da yapan ve bu yıl İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan “Vortex”, yaşlılık ve ölüme dair bir film. Noé’nin kıl payı ölümden döndüğü bir beyin kanaması atlatıp pandemide de Covid’e yakalanmasının ardından çektiği bu film, demans hastası sevgi dolu yaşlı bir çiftin son günlerine odaklanıyor.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (3)
Her Şey Her Yerde Aynı Anda /
Ödüllü filmleri “Çakı Gibi”yi takiben büyük bir hayran kitlesine sahip olan Daniel’ler ismiyle bilinen yönetmen ikilisi Daniel Kwan ile Daniel Scheinert yeni filmleri “Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All At Once” ile bilim-kurgu, komedi ve macera türlerini ustalıkla harmanlıyorlar. Film sıradan bir hayata sahip gibi görünen Evelyn’in bir noktada çoklu evren karmaşasına teslim olarak bir sürü karaktere bürünmesi ve bir tür süper kahramana dönüşmesini anlatıyor. Başroldeki Michelle Yeoh her zamanki gibi büyüleyici.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (4)
Bu yıl Berlin Film Festivali’nde en iyi film ödülü Altın Ayı’yı kazanan “Alcarràs”, Carla Simón imzası taşıyor. Simón büyük ilgi gören filmi “93’ Yazı”nın ardından hikâyesini bir kez daha çocukların gözüyle anlatıyor. Dünyanın farklı köşelerinde çiftçilerin verdiği toprak mücadelesinin Katalan cephesini anlatan yönetmen, filmi kendi köyünde Alcarràs’ta çekti ve filmde bu köyün çiftçileri de rol aldı.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (6)
“Kaçış / Flee”,
Bu yıl Oscar’larda En İyi Uluslararası Film, En İyi Belgesel ve En İyi Animasyon dallarında adaylığı bulunan Jonas Poher Rasmussen’in yönettiği “Kaçış / Flee”, Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Belgesel Büyük Jüri Ödülü başta olmak üzere pek çok ödül aldı. Elle çizilmiş canlandırma sekanslarla gerçek arşiv görüntülerini harmanlayan film, çocukluğunda mülteci olarak Avrupa’ya gelen 36 yaşındaki başarılı akademisyen Amin Nawabi’nin hikâyesini anlatıyor.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (5)
2014’te yönettiği “Körlük” ile İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’yi kazanan, özellikle Joachim Trier ile birlikte yazdığı geçen yılın çok konuşulan filmi “Dünyanın En Kötü İnsanı”ndan “Tekrar”a birçok filmin senaryosuna imza atan Eskil Vogt’un yazıp yönettiği ikinci film “Masumlar / The Innocents”, dünya prömiyerini 2021 Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde yaptı. Yetişkinler için, çocukların dehşet verici gizli dünyalarına bir yolculuk vaat eden yapım, Kuzeyin aydınlık yaz mevsiminde geçiyor ve büyüklerin bakmadığı, görmediği anlarda dört çocuğun oyun oynarken karanlık, doğaüstü güçlerinin ortaya çıkıp gizemli ve ürkütücü olaylara yol açmalarını anlatıyor.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (7)
“Sekreter” ve “Lütfen Beni Öldürme” gibi filmlerle tanıdığımız aktris Maggie Gyllenhaal’un ilk yönetmenlik denemesi “Karanlık Kız / Lost Daughter”, Elena Ferrante’nin aynı adlı romanından uyarlama. Olivia Colman, Jessie Buckley ve Dakota Johnson’ın etkileyici oyunculuklar sergilediği film, kadınlığın farklı hallerini dert ediniyor.
“Joker”deki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı kazanan Joaquin Phoenix ve çocuk oyuncu Woody Norman’ın başrollerini paylaştığı “Yaşamaya Bak / C’mon C’mon” dokunaklı, insanın içini ısıtan bir yol filmi. Mike Mills yönetmenliğindeki film hikâyesini Johnny ve yeğeninin çıktığı yolculukta aralarında oluşan özel bağ üzerine kuruyor.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (11)
“Paralel Anneler / Parallel Mothers
Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan ve Pénelope Cruz’a Venedik’te En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazandıran Pedro Almodóvar imzalı “Paralel Anneler / Parallel Mothers” aynı hastane odasında doğum yapmak için bekleyen iki kadını odağına alıyor. Bu tesadüf, iki kadının beklenmedik şekilde değişen ve karmaşıklaşan hayatlarına başka bir yön veriyor, birbirlerinden kopmaları imkânsız hale geliyor.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (10)
Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü ve Sundance Film Festivali’nde Alfred P. Sloan Ödülü’ne layık görülen, Kogonada’nın yönettiği “Yang’dan Sonra / After Yang”, yapay zekânın hayatımızın içine iyice nüfuz ettiği bir gelecekte geçiyor. Filmde kızlarının Yang adlı android arkadaşı bozulunca onu tamir etmeye çalışan baba rolünde Colin Farrel, anne rolünde ise Jodie Turner-Smith yer alıyor.

AÇIK HAVA FİLM GECELERİ AYVALIK’TA 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR! (9)
Çocuklar da unutulmadı
Açık Hava Film Geceleri’nde çocuklar için ise “Asi Prenses / Pil, Pil’s Adventures” filmi perdede olacak. Julien Fournet yönetmenliğindeki film, sokakta yaşayan küçük yetim Pil’in, bir büyü sonucunda yarı kedi, yarı tavuğa dönüşmüş prens Roland’ı kurtarmak üzere atıldığı çılgın macerayı anlatıyor. Animasyon türündeki film Türkçe dublajla gösterilecek ve diğer filmlerden daha erken bir saatte, 21.00’de başlayacak.
Her gece 21.30’da ve iki filmin gösterileceği 15 Temmuz’da ise saat 21.00’de başlayacak filmler Ayvalık Belediyesi yeni hizmet binasının bahçesinde izlenebilecek. Biletler, www.biletix.com üzerinden satışa çıkacak.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL