mehmet_ertas_insaat

Deniz dibinde patlatılan atom bombalarıyla tsunami ve deprem olurmu?

İÇERIK Giriş Dış yayın ve makaleler Bağlı Makaleler 1. Giriş Henüz genel toplum bunun farkında olmasada, açık deniz sahili olan bütün devletler nasıl düşman gemileri ve denizaltılardan atılabilinecek roketlerden korkuyorlarsa,..

kafkas_reklam yeliz

İÇERIK

  1. Giriş
  2. Dış yayın ve makaleler
  3. Bağlı Makaleler

1. Giriş

Henüz genel toplum bunun farkında olmasada, açık deniz sahili olan bütün devletler nasıl düşman gemileri ve denizaltılardan atılabilinecek roketlerden korkuyorlarsa, sahil dibinde yerleştirip patlatabilinecek atom bombalarından daha fazla korkuyorlar.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra, Sovyetler Birliği henüz balistik roketler geliştirmemişken, ama sürekli ABD tarafından nükleer balistik saldırı ile tehtid edililirken genç ve atik bir mühendis olan Andrey Sacharov bir öneride bulunuyor. Sacharov 100 megaton veya daha güçlü atom bombalarının gizlice, mesela balıkçı gemileriyle, ABD sahillerine götürüp yerleştirilmesini istiyor ve bu yöntemin pahalı roket teknolojisini gerektirmedigini ve daha etkili olacagını söylüyor. Mesela ABD’nin hem doğu ve hemde batı sahilinde 20 ser tane 200 megatonluk atom bombası patlatılsa bütün sahiller feci depremlerle ve yüzlerde kilometre karaya vuran tsunamilerle yıkılabilir.

Hem roket teknolojisi yeterince geliştirebilindiği ve hemde ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki güç dengesi saglanabildiği için, Sacharov’un bu önerisi General Sekreter Chrusçov tarafından rededilmişti. Fakat NATO’nun verdiği sözleri bozarak doğuya doğru genişlemesi, Kuzey Afrika, Irak ve Suriye’ye saldırmasıyla, Rusya idaresi her türlü askeri saldırıya karşı denizlaltı bombardıman silahı olarak Poseidon projesini geliştirdi. Bu Sacharov’un önerisini modern teknoloji ile mükemmel gerçekleştirilmesidir.

2. Dış yayın ve makaleler

Almancadan: Poseidon ABD’yi hedef aldı / Putin Erdoğan’ı cezalandırdı
Mayıs 7, 2021

İngilizceden: Status-6 Okyanusta Çok Amaçlı Sistem
https://en.wikipedia.org/wiki/Status-6_Oceanic_Multipurpose_System

Poseidon (Rusça: Посейдон, “Poseidon“, NATO raporlama adı Kanyon), daha önce Rus kod adı Status-6 (Rusça: Статус-6) olarak bilinen, Rubin Design Bürosu tarafından üretildiği bildirilen otonom, nükleer enerjiyle çalışan bir insansız sualtı aracıdır. Büro, hem konvansiyonel hem de nükleer savaş başlıklarını taışıma yeteneğine sahip.[1][5][6]

Poseidon, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 1 Mart 2018’de duyurulan altı yeni Rus stratejik silahından biridir.[7]

Süperkavitasyon

Poseidon, bazıları yalnızca kıyı şehirlerini yok etmek için tasarlanmış ve bu nedenle yüksek hız yerine “görünmezlik” yeteneklerine dayanan[31], diğerleri esas olarak uçak gemisi savaş gruplarına
[28] saldırmak için tasarlanmış bir dron ailesidir. Saldırı modunda son derece yüksek hızlara (>230 mph) ulaşmak için muhtemelen VA-111 Shkval torpido gibi süperavitasyondan yararlandığı iddia edildi.[40]
[41] Ancak, Poseidon’un mevcut görüntülerinde süperkavitasyon cihazları gözlemlenmemiştir.[42] Pentagon, süperkavitasyon seçeneği olmadan Poseidon’un maksimum hızının yaklaşık 56 kn (104 km/s; 64 mph) olduğunu tahmin ediyor.[43]

Atış platformları

Poseidon’u taşıdığı tahmin edilen iki gemi, Proje 09852 ile değiştirilmiş Oscar sınıfı denizaltı Belgorod ve Proje 09851 Khabarovsk denizaltılarıdır.[26][32][44][45] Oscar sınıfı denizaltılar, toplam 12 megatona kadar verim için aynı anda altı Poseidon torpido taşıyabilir.[46][47]

Bazı haberlere göre, Poseidon’un deniz dibi veya mobil site başlatma seçeneği olabilir. Skif (Скиф) olarak bilinen ve tasarımcı Alexander Shalnev’in[48] patentini aldığı bu konfigürasyonda, Poseidon deniz tabanında özel bir konteyner içinde yerleştirilebiliniyor. Her ikisi de buz kırma yeteneğine sahip Rus yardımcı gemileri Zvezdochka (Proje 20180) ve Akademik Aleksandrov (Proje 20183) Poseidon insansız hava araçlarının testinde yer alıyor ve bu gemilerin böyle bir deniz yatağı versiyonunu konuşlandırma ve geri alma için platformlar olarak kullanılabileceğini belirtiyor.[49][50]

İngilizceden: Rusya, Korkunç Kıyamet Torpidolarının İlk Partisini Yaptı
Poseidon, şehirlere ve limanlara multi-megatonluk bir termonükleer bomba ile saldırmak içindir.
YAYINLAYAN KYLE MIZOKAMI – YAYINLANMA: 17 OCAK 2023
https://www.popularmechanics.com/military/navy-ships/a42537023/russia-poseidon-torpedo/

Rus Donanması, ilk Poseidon uzun menzilli nükleer torpidolarını teslim aldı.

Nükleer reaktörle çalışan torpidolar, NATO denizaltılarını ve torpidolarını geçebilir.

Poseidon, kıyı şehirlerini ve limanları yerle bir etmek için tasarlanmış 2 megatonluk bir nükleer savaş başlığı içerir.

İngilizceden: Uzman, Arktik sularında test edilen Poseidon nükleer torpidosunun öncelikle psikolojik bir silah olduğunu söylüyorYazan Thomas Nilsen, 17 Ocak 2023
https://thebarentsobserver.com/en/security/2023/01/poseidon-nuclear-torpedo-tested-arctic-waters-primarily-psychological-weapon-expert

Belgorod” özel amaçlı denizaltısından Poseidon maketlerinin bir dizi fırlatma testi Barents Denizi’nde tamamlandı, ancak tamamen çalışır durumdaki versiyonları muhtemelen yıllar sonra gelecek.

Norveçli araştırmacı, Moskova’nın “barışı çok daha iyi koşullarda dikte etmek ve beklenen yenilgiden kaçınmak için daha önceki müzakereleri ve tavizleri uygulamak” için ABD ve NATO gibi üstün bir düşmana karşı üçüncü vuruş tehdidi olarak Poseidon silahına sahip olacağını düşünüyor.

Rusca ve İngilizceden: Akademisyen Sakharov’un Amerika’yı yok etmeye yönelik Çar Torpido projesi Poseidon’un yaratılmasına nasıl yol açtı?
26 Ekim 2021
https://dzen.ru/a/YXfROmMnYEx6XMoM

20 Şubat 2018. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin insansız Poseidon sistemini taşıyan dünyanın ilk nükleer enerjili denizaltısını takdim etti.

Poseidon hem bir denizaltı hem de bir torpido ve dünyanın en büyüğü: çap – 1,8 m; uzunluk – 20 m; ağırlık – 100 ton.

1961, SSCB, kapalı şehir Arzamas-16, şimdi Sarov. Ofiste iki kişi bir coğrafi haritanın üzerine eğilmişlerdi. Biri askeri amiral Pyotr Fomin, ikincisi dünyaca ünlü bilim adamı Andrei Sakharov.


Nuclear torpedo T-15. Author: https://en.topwar.ru/22943-sovetskie-yadernye-torpedy-t-15-it-5.html


Igor Nikolaevich Ostretsov, akademisyen, nükleer fizikçi. Kaynak: https://ok.ru/blogolegam/topic/69527924998261

“Sakharov ile çalışan Igor Ostretsov bunu şöyle hatırladı: “Arzamas-16’dan genç bir nükleer fizikçi olan Andrei Sakharov, nükleer projelerin küratörü Lavrenty Beria’ya “Amerika’yı yeryüzünden silmeyi” önerdi – Amerika Birleşik Devletleri’nde güçlü bir tsunami salarak. Bunu yapmak için, Amerika kıyılarında sıcak dolgulu bir süper torpidoyu patlatarak. Resim üstüne resim çizdi: Atlantik’ten 300 m’den daha yüksek dev bir dalga geliyor ve New York, Philadelphia, Washington’a çarpıyor. Tsunami Beyaz Saray ve Pentagon’u silip süpürüyor. Başka bir dalga Charleston yakınlarındaki batı kıyısını kaplıyor. İki dalga daha San Francisco ve Los Angeles’ı vuruyor. Sadece bir dalgayla Meksika Körfezi kıyısında. Houston ve New Orleans ortadan siliniyor. Denizaltılar ve uçak gemileri karaya vuruyor. Limanlar ve deniz üsleri yok ediloypr..”.”

“Ancak 1950’lerde Sakharov’un geliştirmesi rafa kaldırıldı. Resmi olarak fon eksikliği nedeniyle. Nükleer savaş başlığı T-15 olan, 24 m uzunluğunda, 1,5 m çapında ve 50 km menzilli bir torpido yerine, daha az güçlü T-5 doğdu.”

“Bugün, T-15 projesi nihayet yeniden canlandı. Andrei Sakharov’un malzemeleri ambarın altından çıkarıldı ve bunlarla en son teknolojik gelişmeler, radarlar ve insansız ekipmanlarla modern nükleer denizaltılarda geliştirmeye başladılar.

Akademisyen Sakharov’un fikri, nükleer bir sualtı insansız hava aracı olan Poseidon’a yansıdı.”

Kaynak: https://ianed.ru/2021/07/30/admiral-komoyedov-nuclear-drones/

Korece ve İngilizceden: Stratejik amaçlarla önemli silah testleri ve atış tatbikatları yapımı
(24 Mart, Pyongyang’dan Kore Merkez Haber Ajansı)
http://kcna.kp/kp/article/q/8f6050fdcdec7876cc135c0378202bf2.kcmsf

Ekim 2021’de “Öz Savunma-2021” Ulusal Savunma Geliştirme Sergisinde, bu su altı nükleer stratejik silah sistemi açıklanmayan bir şekilde Parti Merkez Komitesi Politbürosu’na bildirildi.

Sualtı nükleer stratejik silahının görevi, operasyon alanına gizlice dalmak ve su altı patlamaları yoluyla süper güçlü bir radyoaktif tsunami üreterek düşman gemi gruplarını ve ana operasyon limanlarını yok etmektir.

Bu nükleer insansız su altı saldırı botu, herhangi bir kıyıya, limana veya yüzey gemisine çekilerek faaliyete geçirilebilir.

21 Mart’ta Güney Hamgyong Eyaleti, Liwon-gun sahili açıklarında eğitime alınan nükleer insansız sualtı saldırı botu, eliptik ve “8” şeklinde 80 ila 150m derinlikte 59 saat 12 dakika yol aldı. Kore’nin Doğu Denizi’nde yöneldi ve 23 Mart öğleden sonra düşman limanına girdi. Simüle edilmiş Hongwon Körfezi su bölgesinin hedef noktasına ulaşıldı ve test muharebe birimi su altında patladı.

3. Bağlı Makaleler

Nükleer depremlerle ABD Türkiye’ye jeolojik, psikolojik, ekonomik ve sosyolojik savaşla saldırıyor!
https://geoarchitektur.blogspot.com/p/nukleer-depremlerle-abd-turkiyeye.html

Şubat 2023 Güney Doğu Anadolu depremi üzerine soru ve cevaplar. Anasayfa
https://geoarchitektur.blogspot.com/p/subat-2023-guney-dogu-anadolu-depremi.html

Olan ve gelecek nükleer bomba depremzedeleri için uyarı!
https://geoarchitektur.blogspot.com/p/olan-ve-gelecek-nukleer-bomba.html

 


License of Enkidu Gilgamesh – Sharing is Caring!

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (1)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL