mehmet_ertas_insaat
Manşet Spor

ÖNCE KAFASI ÇALIŞAN OYUNCU LAZIM

Şehrin üvey evladı konumuna itilen Balıkesirspor’dan bahsedeceğim. Bürokratı, yerel yöneticisi, güce sahip kim varsa herkesin sırt döndüğü Balıkesirspor’a her şeyden önce kafası çalışan oyuncu lazım.

ÖNCE KAFASI ÇALIŞAN OYUNCU LAZIM
kafkas_reklam yeliz

Şehrin üvey evladı konumuna itilen Balıkesirspor’dan bahsedeceğim. Bürokratı, yerel yöneticisi, güce sahip kim varsa herkesin sırt döndüğü Balıkesirspor’a her şeyden önce kafası çalışan oyuncu lazım.

NEDEN KAFASI ÇALIŞAN OYUNCU?
Futbol sadece beden gücü, fiziksel dayanıklılık ile oynanmaz. Futbolcunun zeki ve ahlaklı olması da olmazsa olmazdır. Ligin dibine demir atmışlığımızla hala görüyorum ki; sorunların teşhisi doğru şekilde gerçekleştirilememiş.

Her hafta maçları bir şekilde ekranlarda canlı verilirse canlı, canlı olmazsa özetlerden takip edebiliyorum. Lige başlarken kendisini A Milli Takım hocası zanneden Yusuf Hocanın kaprisleriyle başladığımız maratonun daha ilk haftalarında, Yusuf Hocanın oyuncu transferi gerçekleşmezse ben gidiyorum mesajı ile yollar ayrıldı. Yahu Yusuf Hoca kadroya star oyuncularını katan her ekip illa ki başarılı olur. Hocanın kalitesi kadro darlığında, eldeki mevcut kadro ile başarı yakalayabilmesiyle doğru orantılıdır. Vesselam Yusuf Hoca kaliteli kadro ile kaliteli hoca olmayı tercih etmiştir. O kısmını türkülerimiz gayet güzel ifade etmiştir. Un var mı? Var. Şeker var mı? Var. E ne duruyorsun? Helva yapsana. Yusuf hoca ne yazık ki helva bile yapamadan gitmiştir.

Gelelim kafası çalışan oyuncu kısmına. Takımda bir kere ne libero ne stoper yerinde oynamayı bilmiyor. Rakip forvet sağ taraftan ceza sahasına girmeye yeltenmiş, libero konumundaki oyuncu arkasında bir defans oyuncusu daha olduğu halde, rakip oyuncunun 10 metre gerisindeki takım arkadaşına eliyle hücum eden oyuncuyu gösterip, yakala diyor. Yahu sen o hücumu geliştiren oyuncunun önünü keseceksin ki, arkadan gelen takım arkadaşın da senin müdahalene yetişebilsin. Ama bunun için zeka lazım. Ne yazık ki bunun gibi nice örnek var. Bunda sadece oyuncunun mu kabahar? Tabi ki değil. O oyuncuları maça hazırlaması gereken hocalar takımı doğru çalıştıramazsa olacağı da budur. Doğru düzgün ara pas çalışması yapılmadığı net görülmekte. Rakip sahada takımı 5-6 pas yaparken göremedim şu ana kadar. Haliyle atağı olgunlaştıramazsanız, sağdan soldan kaçması gereken oyuncuya alan ayıramazsanız, rakip savunma ve savunma ön hattını üzerinize çekemezseniz, ne sağdan ne soldan kaçıracak adam da, alan da bulamazsınız. Toptan ürkecek değil topa hükmedecek zekaya sahip oyuncu olması lazım sahada ter dökecek oyuncu. Bir de giydiği formanın sorumluluğunu anlayacak, taşıyacak oyuncu olması gerek. O formanın şehrin takımının onuru, gururu olduğu bilinciyle ter dökecek sahada. Dolap beygiri gibi boş yere bir sağa bir sola koşup durmayacak futbolcu.

BAŞKANIN TALİHSİZLİĞİ
Özgür Yılmaz daha ilk adayım dediği günden beri talihsizliklerin peşini bırakmadığı insan. Bir kere şehrin şehrül emininin emrinde çalışanın sahte hesapların tasmasını tutan olduğunu deşifre etmek gibi bir günah (!) işledi. Çevrilen fırıldakların kimler tarafından gerçekleştiğini ortaya döküverdi. Şehrin şehrül emini de haliyle intikam hissine bürünüverdi. Eskişehirspor’a sponsor olan şirketinin Balıkesirspor’a verilecek günahı bile olmadığını gördük bu süreçte. Şehrin takımına sırtını dönüp, Bandırmaspor’a şirin görünme gayretlerini peşpeşe sergilemesini de büyük pişkinlikle gerçekleştirdiğini izliyoruz. Şehrül emini olduğu şehrin futbol takımına sırt dönerek, aklınca Özgür Yılmaz’a bedel ödetircesine gösterilen yaklaşım, Yücel Yılmaz karakterine yakışan bir tavırdır ve gariptir ki şaşıran insan da göremedim Balıkesir’de. Akıllarınca gelecek olan başarısızlıklar sonrasında birkaç beslemeye sahada slogan attırarak Özgür Yılmaz’ın istifa ettiğini açıklayacağı günleri görme hayali var bazı kesimlerde. Ancak herkes şunu da iyi bilsin ki; Balıkesirspor Yücel Yılmaz’a rağmen ligden düşmeyecek. Demir attığımız ligin dibinden önümüzdeki günlerde kurtulma hamlelerini göreceğiz. Çünkü Özgür Yılmaz’ın mücadeleci ruhu eninde sonunda takıma da bir şekilde yansıyacak. Oyuncular da artık zekaları ile mücadele etmeyi de öğrenecek. Takımı çalıştıran hoca da Balıkesir gerçeklerine göre nasıl hareket etmesi gerektiğinin bilincine varacak. Aksi takdirde takımda kalamayacağının da idrakına varacak.

Vesselam bugünlük Balıkesirspor üzerine diyeceklerim bu kadar olsun. Balıkesirspor kapasitesi ile ligden düşecek bir takım değil. Yeter ki kapasitelerinin farkına varıp ligde farklarını fark ettirmeyi bilsin oyuncular. Gerisi kendiliğinden bir şekilde gelecektir. Balıkesirspor’un ihtiyacı olan ardı ardına 2 galibiyet. Bu gerçekleştiği anda oyuncuların da takımı çalıştıran hocaların da kendilerine olan güveni gelecektir. İşte siz o vakit görün Balıkesirspor’un ligde neler yapabileceğini.

YUKKON-REKLAM yahya yavuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sen de yorum yaparak katılım gösterebilirsin  

elit-mantolama

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL